ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Domowe sposoby na zmarszczki

drgrzesiak 13.02.2020

Proces starzenia skóry jest równie nieunikniony, jak … demokratyczny, gdyż nie ominie nikogo z nas. Na starzenie ma wpływ pula genów odziedziczonych po przodkach, tryb życia oraz środowisko, w jakim żyjemy.  Codzienna pielęgnacja skóry, unikanie szkodliwych czynników oraz szereg czynności i zabiegów, które możemy wykonywać we własnym zakresie, pomogą w zachowaniu młodej, napiętej skóry twarzy. Jakie są domowe sposoby na zmarszczki? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Spis treści:

 • Dlaczego skóra się starzeje?
 • Jakie czynniki wpływają niekorzystnie na skórę twarzy?
 • Czego unikać, by skóra się nie starzała?
 • Ważne wskazówki pomagające opóźnić proces starzenia skóry

Dlaczego skóra się starzeje?

Nie tylko skóra twarzy podlega procesom związanymi z upływem czasu. Z upływem lat i dekad cały nasz organizm powoli, lecz nieubłaganie zmienia się, komórki zmniejszają swoją aktywność biologiczną, a procesy regeneracyjne spowalniają. Stres środowiskowy, w którym przebywamy prowadzi do nagromadzenia uszkodzeń komórkowych, a ich nadmiar przerasta możliwości organizmu do samonaprawy.

Wraz z wiekiem ubywa kolagenu i elastyny, które nadają skórze twarzy jędrności i gładkości. Praca mięśni mimicznych twarzy w połączeniu z grawitacją i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi są gotowym przepisem na przedwczesne zmarszczki.

Jakie czynniki wpływają niekorzystnie na skórę twarzy?

Jednym z głównych czynników determinujących wygląd naszej skóry są geny odziedziczone po przodkach. Nie mamy na nie większego wpływu. Prostym sposobem na sprawdzenie jak szybko będziesz się starzeć, jest przyjrzenie się własnym rodzicom. Jeśli jesteś podobna do matki, to prawdopodobnie będziesz się starzeć równie szybko jak ona. Jeśli Twoja mama cieszy się małą ilością zmarszczek, ma napiętą, jędrną skórę twarzy do późnych lat, to istnieje duża szansa, że Tobie też przypadły w udziale „dobre” geny. Co jednak, gdy Twoja matka ma delikatną, cienką skórę skłonną do przesuszenia i zmarszczek?

Nie wszystko stracone! Jeśli będziesz unikać kilku prostych zasad, jest szansa, że oszukasz czas i opóźnisz proces starzenia.

Czego unikać, by skóra się nie starzała?

 • Nadmierne opalanie, a zwłaszcza ekspozycja na ostre słońce bez wysokich filtrów UV. Oprócz kremów z filtrami, nie wolno nam zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Patrząc w stronę słońca odruchowo mrużymy oczy i marszczymy czoło, czym przyspieszamy powstawanie zmarszczek
 • Palenie papierosów – w tej kwestii nie ma kompromisów. Palenie jest największym, po opalaniu, wrogiem młodej skóry
 • Korzystanie z solarium – wprawdzie moda na pomarańczową opaleniznę z solarium już minęła, lecz jeszcze czasami zdarzają się panie korzystające z tych urządzeń
 • Niewłaściwa dieta – skóra twarzy „karmi się” wodą i witaminami oraz składnikami, które zawarte są w diecie bogatej w warzywa, kasze, owoce i ryby. Jedzenie typu „fast food”, słodycze, alkohol, białe pieczywo, produkty wysoko przetworzone nie wpływają korzystnie na kondycję skóry
 • Brak snu – pamiętasz te czasy studenckie, gdy co noc można było zarywać noce, a rano i tak wyglądało się świetnie? Otóż mamy dla ciebie złą wiadomość: skóra twarzy trzydziestolatki już tak łatwo nie wybaczy braku snu….. Przesypiaj w nocy 7 – 8 godzin, a szybko zauważysz różnicę! Zdrowy sen działa regenerująco i odmładzająco.
 • Zanieczyszczone powietrze – dym papierosowy wdychany w zatłoczonych klubach, spaliny samochodowe oraz kominy kopcące w zimie powodują szkodliwy osad, który wraz powietrzem dostaje się do naszych płuc, a następnie do skóry twarzy
 • Brak ruchu – przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach wysusza skórę. Kilkanaście minut dziennie szybkiego spaceru po parku lub marsz do sklepu piechotą, a nie autem pobudzi natlenienie i ukrwienie skóry.
 • Niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne – sucha, matowa skóra jest świetnym podłożem do powstania zmarszczek. Pamiętaj, by codziennie oczyszczać skórę twarzy chłodną wodą lub preparatami kosmetycznymi oraz używaj kremów nawilżających. Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne są podstawą młodego wyglądu skóry
 • Stres – nerwy i napięcie nerwowe towarzyszące nam wżyciu codziennym mają niekorzystny wpływ na kondycję naszej skóry. Jeśli nie możemy unikać stresu, to przynajmniej minimalizujmy jego skutki poprzez medytację, ćwiczenia fizyczne lub jogę.

Ważne wskazówki pomagające opóźnić proces starzenia skóry

Na geny, choroby czy zanieczyszczenie środowiska naturalnego niewiele możemy zdziałać, lecz jest lista czynności, które możemy sami wykonywać w domu, by skutecznie opóźnić proces starzenia skóry. Należy do nich:

 • Sen
 • Brak przesady w opalaniu
 • Brak alkoholu i papierosów
 • Domowa, codzienna pielęgnacja skóry
 • Odpowiednie nawilżenie skóry poprzez używanie kremów
 • Odpowiednie nawilżenie skóry poprzez spożywanie minimum dwóch litrów wody dziennie
 • Ruch na świeżym powietrzu
 • Masaż twarzy wykonywany podczas zabiegów pielęgnacyjnych
 • Korzystanie z maseczek na twarz, zarówno zakupionych w sklepach kosmetycznych, jak i wykonanych domowymi sposobami

Najnowsze posty

Blog

Czy istnieją naturalne sposoby na powiększanie biustu?

13.02.2020

Duży, proporcjonalny, jędrny biust to marzenie wielu kobiet. Panie, które nie mogą się poszczycić naturalnie pięknymi piersiami szukają sposobów na powiększenie ich za wszelką cenę. Czasami jednak cena ta okazuje się być zbyt wysoka. Zwłaszcza, gdy kobiety płacą swoim zdrowiem, okaleczeniem lub groźnymi powikłaniami. W poniższym artykule przedstawimy bezpieczne i rekomendowane sposoby powiększania biustu. Zapraszamy […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window