ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Operacja przegrody nosowej ?

drgrzesiak 13.02.2020

Masz chroniczny katar lub często zapadasz na infekcje górnych dróg oddechowych? Pokasłujesz? Masz problemy z uprawianiem sportu, bo brak Ci oddechu? A może Twoja żona skarży się na Twoje chrapanie w nocy? Choć z pewnością przyzwyczaiłeś się już do życia w dyskomforcie związanym z oddechem, to jednak nie musi tak być. Przyczyną Twoich problemów może być skrzywiona przegroda nosowa. A tę przypadłość można skutecznie leczyć. Zapraszamy do lektury!

kiedy jest konieczna operacja przegrody nosowej?

Historia Jacka

40-letni Jacek odkąd pamięta, ma problemy z oddychaniem. Zaczęło się od meczu piłki nożnej w szóstej klasie podstawówki, gdy podczas decydującego manewru, został sfaulowany przez zawodnika z drużyny przeciwnej. Uderzenie łokciem w nos zakończyło boleśnie tamten pamiętny mecz. Przeciwnik dostał czerwoną kartkę, lecz Jacek nie mógł już kontynuować walki na murawie. Silny krwotok i powalający ból nie pozwolił mu dalej grać, jednak nie chciał jechać do lekarza na oględziny, bo koniecznie pragnął chociaż dopingować własną drużynę. Drużyna Jacka wygrała, co złagodziło cierpienie kontuzjowanego chłopca i spowodowało, że po meczu pojechał z kolegami świętować wygraną do lodziarni, a nie na wizytę do chirurga.

Po godzinie nos przestał tak boleć i tylko pulsował przypominając wygrany mecz. Gdy opuchlizna zeszła, odbicie w lustrze ukazało, że nos jednak jest lekko skrzywiony. Jacek jednak przyzwyczaił się do swojej nowej fizjonomii, a uwaga trenera, że wygląda teraz jak prawdziwy mężczyzna, dodatkowo poprawiła Jackowi humor. Skrzywiony nos pozostał więc jego znakiem rozpoznawczym i pamiątką pierwszej, zwycięskiej, męskiej bitwy.

Lecz wraz z wiekiem, zaczęły się pojawiać pewne dolegliwości, których dorosły Jacek nie łączył jednak w żaden sposób z kontuzją z dzieciństwa.

Jacek nie mógł już swobodnie uprawiać sportu, gdyż brakowało mu oddechu i dostawał szybko zadyszki. Zaprzestał zatem uprawiania sportu, co błyskawicznie odbiło się na zwiększonej wadze ciała.

Brak możliwości złapania oddechu po wejściu na schody, sapanie i oddychanie przez usta powodowały znaczny dyskomfort życia. Jacka coraz częściej bolała głowa, a charakterystyczne pokasływanie mówiło najbliższym, że Jacek jest w pobliżu.

Do tego doszedł chroniczny katar. Jacek przez wiele lat uważał, że jest alergikiem i zaczął nadużywać kropel do nosa, by zwalczyć katar oraz poprawić oddychanie.

Oddechu jednak nie poprawił, a wyłącznie uzależnił się od popularnych kropel do nosa.

Przeciągające się infekcje górnych dróg oddechowych skłaniały Jacka do częstych wizyt u internisty. Lekarstwa i krople do nosa stały się nieodłącznym wyposażeniem biurka Jacka i jego nocnego stolika.

Lecz tak naprawdę to żona Jacka, Ania, wpłynęła na zmianę życia męża. A zaczęło się od chrapania.

Jacek chrapał w nocy tak głośno, że skutecznie pozbawiał Anię możliwości wyspania się. Żona Jacka zastosowała chyba wszystkie dostępne metody, by uciszyć chrapanie męża, a sobie umożliwić spokojny sen bez zatyczek do uszu. W końcu zniecierpliwiona Ania, zapisała męża do poradni laryngologicznej.

Podczas badania szybko wyszło, że skrzywiona przegroda nosowa Jacka jest źródłem większości jego problemów zdrowotnych i powodem dyskomfortu życia.

Ku zdumieniu i jednocześnie radości Jacka, wybawieniem z kłopotów była operacja przegrody nosowej.

Czym jest przegroda nosowa?

Przegroda nosowa jest twardym stelażem, konstrukcją kostną podtrzymującą tkanki miękkie nosa. Zaczyna się od czubka nosa i na tym odcinku składa się z chrząstki, by przejść dalej w tkankę kostną. Prawidłowa budowa nosa pozwala na płynny przepływ powietrza, natomiast skrzywienie zakłóca pracę narządu oddechowego i ma negatywny wpływ na cały organizm.

Jakie mogą być przyczyny skrzywienia przegrody nosowej?

Częstym powodem skrzywienia przegrody nosowej są powikłania po porodzie metodą naturalną. Dziecku przechodzącemu podczas porodu przez wąski kanał rodny matki, spłaszcza się nos z powodu niewielkiej ilości miejsca. Nos jednak jest w wieku niemowlęcym tkanką niezwykle miękką i plastyczną i ma możliwość powrotu do naturalnego kształtu. Czasami jednak tak się nie dzieje.

Innym powodem skrzywień przegrody są urazy mechaniczne z okresu dziecinnego lub w wyniku wypadków.

Przyjmuje się, że nos kształtuje się ostatecznie do wieku 20 – 25 lat i przeważnie do tego momentu czeka się z ewentualną ingerencją chirurga.

Kto może zostać zakwalifikowany do zabiegu korekcji przegrody nosowej?

Na zabieg skorygowania przegrody nosowej kieruje lekarz laryngolog po starannej analizie przypadku. W Polsce możliwe jest wykonanie operacji przegrody nosowej ze wskazania laryngologicznego na koszt NFZ, lecz wymaga to dość długiego oczekiwania w kolejce chętnych pacjentów.

Prywatne kliniki operacji plastycznych również oferują zabiegi korekty przegrody nosowej. Koszt takiego zabiegu zależy od miejsca oraz od renomy wykonującego go lekarza. Przeważnie jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu i sam zabieg?

Lekarz wykonujący operację zleca wykonanie niezbędnych badań. Zabieg przeprowadzany jest w ogólnym znieczuleniu. Trwa on przeważnie około godziny, w zależności od stopnia skomplikowania przypadku. Zabieg jest bezbolesny i małoinwazyjny.

Po operacji przez krótki czas widoczna jest niewielka opuchlizna i zasinienie. Konieczne jest noszenie plastra usztywniającego i zabrania się uprawiania sportu na czas rekonwalescencji.

Efekt operacji przegrody nosowej utrzymuje się przez całe życie pod warunkiem nie narażenia nosa na kolejne uszkodzenia.

Najnowsze posty

Blog

Chirurgia plastyczna

11.10.2019

Historia Andrzeja i Ewy Sześćdziesięcioletniego Andrzeja do kliniki chirurgii plastycznej wysłała świeżo poślubiona żona, Ewa. Andrzej od lat prowadził z powodzeniem dużą firmę transportową i kierował pracą ponad dwustu kierowców. Nigdy by mu się przyszło na myśl, że w średnim wieku zakocha się i ponownie ożeni. Nowa małżonka było o dwadzieścia lat młodsza i chętnie […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window