ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Obwisły brzuch

drgrzesiak 13.02.2020

Zbyt duży, wzdęty lub obwisły brzuch jest powodem kompleksów i niezadowolenia z siebie dla wielu z nas. Nie pozwala nam się wygodnie pochylić, ani zawiązać sznurowadła. Utrudnia czynności domowe, przeszkadza w swobodnym poruszaniu. Ubrania również nie leżą dobrze na sylwetce, która charakteryzuje się obfitością w rejonie talii.  Jakie są powody takiego wyglądu? Co możemy poradzić na obwisły brzuch? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jakie są powody obwisłego brzucha?

Otyłość w okolicy brzucha, nawisy skórne w rejonie talii, nadmiar tkanki tłuszczowej zbierający się z przodu ciała mogą mieć różne przyczyny. Poczynając od naszej własnej anatomii, na którą nie mamy większego wpływu, poprzez niewłaściwe nawyki żywieniowe i styl życia, po choroby, zaburzenia metabolizmu, przekwitanie oraz pozostałości po ciąży – wszystkie wymienione czynniki mogą wpłynąć na sylwetkę o powiększonym brzuchu.

Brzuch „cukrowy”

Słodko brzmiąca nazwa oznacza sylwetkę, która charakteryzuje się tłuszczem odkładającym się wyłącznie z przodu ciała. Pośladki, nogi i reszta ciała może pozostać bez zmian, natomiast wyraźnie odcina się brzuch. Tłuszcz na brzuchu jest miękki i łatwo poddaje się, gdy naciskamy go palcami. Prawdopodobną przyczyną jest nadmiar przyjmowanych węglowodanów (cukrów). Winowajcą przeważnie są pachnące, słodkie wypieki, pieczywo i makarony. Również osoby, które nadużywają w diecie alkoholu bardzo często mogą zaobserwować u siebie sylwetkę o typie jabłka.

Jak sobie poradzić z „cukrowym” brzuchem?

Najlepiej od razu wprowadzić zmiany w żywieniu. Należy ograniczyć spożywanie białego pieczywa, słodyczy i przetworzonych produktów mącznych, a przede wszystkim odstawić alkohol. Oprócz zmian w diecie, wskazany jest codzienny szybki marsz przez 20 – 30 minut lub jogging.

Wzdęty brzuch

Twardy, napięty, odstający brzuch przypominający koło ratunkowe nałożone na talię to prawdopodobnie efekt wzdęć i nadprodukcji gazów. Wzdęty brzuch nie ma wpływu na ogólną wagę ciała, lecz jest nieprzyjemnym doznaniem pozbawiającym komfortu. Pasek wbija się w skórę na brzuchu i ubranie staje się nagle za małe w pasie.

Przyczyną wzdęć i gazów jest niewłaściwa przemiana pokarmowa zachodząca w jelitach. Bakterie, które rozkładają pożywienie w jelitach, nie radzą sobie i jedzenie zaczyna fermentować tworząc przykre gazy. Odstawienie warzyw powodujących wzdęcia, takich jak cebula, czosnek, fasola, groch oraz produktów zawierających laktozę powinno zmniejszyć dolegliwości.

Jeśli jednak, mimo odstawienia wzdymających produktów, problem z gazami utrzymuje się, należy udać się do lekarza lub na badanie ultrasonografem.

Brzuch w kształcie gruszki

Sylwetka, której cechą charakterystyczną jest tłuszczyk zbierający się poniżej talii, na biodrach i udach, przypomina budową gruszkę. Winowajcą może być hormon estragon, a właściwie wahanie jego poziomu w organizmie.

Gdy zostaje zaburzona równowaga hormonalna, np. w efekcie kuracji antykoncepcyjnej, sylwetka może przybrać niepożądany kształt gruszki.

Hormony, którymi wypełniona jest dzisiejsza żywność, zwłaszcza mięso, również mogą spowodować zaburzenia hormonalne u pań, a w konsekwencji nadprodukcję tłuszczu.

Jak można pozbyć się brzucha w kształcie gruszki?

Aby pozbyć się obwisłego brzucha w kształcie gruszki, zalecana jest dieta, która nie zawiera syntetycznych hormonów. Nie jest to łatwe, gdyż nie mamy szczegółowej wiedzy odnośnie sposobów produkcji żywności. Sugerujemy jeść więcej ryb i warzyw strączkowych. Wskazane jest również unikanie białego pieczywa i regularny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu.

Brzuch „stresowy”

Jak sama nazwa wskazuje powodem wałków w talii może być stres obecny w naszym życiu. Winny jest inny hormon, kortyzol. Kortyzol jest nazywany również hormonem stresu, gdyż uwalniany jest w momencie, gdy nasze ciało atakowane jest napięciem. W zamierzchłych czasach, gdy prehistoryczny człowiek żył w niebezpiecznym środowisku, wyrzut kortyzolu do krwi pozwalał na błyskawiczną ucieczkę przed zagrożeniem lub dawał ogromny zastrzyk energii do pościgu za uciekającą zwierzyną łowną. W obydwu przypadkach, kortyzol niwelowany był poprzez wysiłek fizyczny towarzyszący ucieczce lub pościgowi. W dzisiejszych czasach nie musimy ani gonić pożywienia, ani uciekać przed drapieżnikami. Dziś źródło stresu „fundujemy” sobie sami poprzez nerwowe życie zawodowe, oglądanie horrorów czy w skutek wypadków losowych. Nasz organizm sam nie rozróżnia źródła zagrożenia. Dla niego zarówno przerażający film w kinie, jak i realny atak nożownika odbierany jest tak samo. Jak sytuacja, gdy potrzeba zabezpieczyć większą dawkę kortyzolu. Nadmiar energii potrzebny do ucieczki lub ataku (a więc wysiłku fizycznego) magazynowany jest w postaci tłuszczu w dolnych partiach brzucha, w okolicy wątroby.

Jak zatem walczyć ze stresem?

Jest kilka sposobów walki ze stresem. Medytacja, joga, wysiłek fizyczny, urlop, spotkania z terapeutą. Warto zadbać o zdrowie psychiczne, gdyż stres może doprowadzić do nerwic i depresji.

Brzuch tarczycowy

Osoby puszyste, których całe ciało jest nadmiernie otyłe, a brzuch w szczególności, mogą mieć problem z niedoczynnością tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą głównie kobiecą. Polega ona na zaburzeniu i spowolnieniu procesu metabolizmu w organizmie. Kalorie przyjmowane w pożywieniu nie są w całości przetwarzane, a odkładają się w postaci tłuszczu. Aby ustabilizować sytuację hormonalną związaną z tarczycą, należy skontaktować się z endokrynologiem i zmienić sposób żywienia.

Dieta obfita w ryby i jod powinna pomóc w walce z niedoczynnością tarczycy, a spokojny, zrównoważony ruch rozciągający lub spacer powinny przyspieszyć pozbycie się obwisłego brzucha.

Najnowsze posty

Blog

Jak pozbyć się bruzd nosowo-wargowych

13.02.2020

Skuteczne metody pozbycia się bruzd nosowo-wargowych. Proces starzenia się skóry zaczyna się około dwudziestego roku życia, lecz pierwsze widoczne oznaki upływającego czasu zaczynają nam przeszkadzać, gdy zbliżamy się do czterdziestki. Jednym z najbardziej widocznych śladów przemijającego czasu są zmarszczki i bruzdy na twarzy. Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe, fałdy i załamania skóry? Jakie są sposoby na […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window