ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Obwisły brzuch

drgrzesiak 13.02.2020

Zbyt duży, wzdęty lub obwisły brzuch jest powodem kompleksów i niezadowolenia z siebie dla wielu z nas. Nie pozwala nam się wygodnie pochylić, ani zawiązać sznurowadła. Utrudnia czynności domowe, przeszkadza w swobodnym poruszaniu. Ubrania również nie leżą dobrze na sylwetce, która charakteryzuje się obfitością w rejonie talii.  Jakie są powody takiego wyglądu? Co możemy poradzić na obwisły brzuch? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jakie są powody obwisłego brzucha?

Otyłość w okolicy brzucha, nawisy skórne w rejonie talii, nadmiar tkanki tłuszczowej zbierający się z przodu ciała mogą mieć różne przyczyny. Poczynając od naszej własnej anatomii, na którą nie mamy większego wpływu, poprzez niewłaściwe nawyki żywieniowe i styl życia, po choroby, zaburzenia metabolizmu, przekwitanie oraz pozostałości po ciąży – wszystkie wymienione czynniki mogą wpłynąć na sylwetkę o powiększonym brzuchu.

Brzuch „cukrowy”

Słodko brzmiąca nazwa oznacza sylwetkę, która charakteryzuje się tłuszczem odkładającym się wyłącznie z przodu ciała. Pośladki, nogi i reszta ciała może pozostać bez zmian, natomiast wyraźnie odcina się brzuch. Tłuszcz na brzuchu jest miękki i łatwo poddaje się, gdy naciskamy go palcami. Prawdopodobną przyczyną jest nadmiar przyjmowanych węglowodanów (cukrów). Winowajcą przeważnie są pachnące, słodkie wypieki, pieczywo i makarony. Również osoby, które nadużywają w diecie alkoholu bardzo często mogą zaobserwować u siebie sylwetkę o typie jabłka.

Jak sobie poradzić z „cukrowym” brzuchem?

Najlepiej od razu wprowadzić zmiany w żywieniu. Należy ograniczyć spożywanie białego pieczywa, słodyczy i przetworzonych produktów mącznych, a przede wszystkim odstawić alkohol. Oprócz zmian w diecie, wskazany jest codzienny szybki marsz przez 20 – 30 minut lub jogging.

Wzdęty brzuch

Twardy, napięty, odstający brzuch przypominający koło ratunkowe nałożone na talię to prawdopodobnie efekt wzdęć i nadprodukcji gazów. Wzdęty brzuch nie ma wpływu na ogólną wagę ciała, lecz jest nieprzyjemnym doznaniem pozbawiającym komfortu. Pasek wbija się w skórę na brzuchu i ubranie staje się nagle za małe w pasie.

Przyczyną wzdęć i gazów jest niewłaściwa przemiana pokarmowa zachodząca w jelitach. Bakterie, które rozkładają pożywienie w jelitach, nie radzą sobie i jedzenie zaczyna fermentować tworząc przykre gazy. Odstawienie warzyw powodujących wzdęcia, takich jak cebula, czosnek, fasola, groch oraz produktów zawierających laktozę powinno zmniejszyć dolegliwości.

Jeśli jednak, mimo odstawienia wzdymających produktów, problem z gazami utrzymuje się, należy udać się do lekarza lub na badanie ultrasonografem.

Brzuch w kształcie gruszki

Sylwetka, której cechą charakterystyczną jest tłuszczyk zbierający się poniżej talii, na biodrach i udach, przypomina budową gruszkę. Winowajcą może być hormon estragon, a właściwie wahanie jego poziomu w organizmie.

Gdy zostaje zaburzona równowaga hormonalna, np. w efekcie kuracji antykoncepcyjnej, sylwetka może przybrać niepożądany kształt gruszki.

Hormony, którymi wypełniona jest dzisiejsza żywność, zwłaszcza mięso, również mogą spowodować zaburzenia hormonalne u pań, a w konsekwencji nadprodukcję tłuszczu.

Jak można pozbyć się brzucha w kształcie gruszki?

Aby pozbyć się obwisłego brzucha w kształcie gruszki, zalecana jest dieta, która nie zawiera syntetycznych hormonów. Nie jest to łatwe, gdyż nie mamy szczegółowej wiedzy odnośnie sposobów produkcji żywności. Sugerujemy jeść więcej ryb i warzyw strączkowych. Wskazane jest również unikanie białego pieczywa i regularny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu.

Brzuch „stresowy”

Jak sama nazwa wskazuje powodem wałków w talii może być stres obecny w naszym życiu. Winny jest inny hormon, kortyzol. Kortyzol jest nazywany również hormonem stresu, gdyż uwalniany jest w momencie, gdy nasze ciało atakowane jest napięciem. W zamierzchłych czasach, gdy prehistoryczny człowiek żył w niebezpiecznym środowisku, wyrzut kortyzolu do krwi pozwalał na błyskawiczną ucieczkę przed zagrożeniem lub dawał ogromny zastrzyk energii do pościgu za uciekającą zwierzyną łowną. W obydwu przypadkach, kortyzol niwelowany był poprzez wysiłek fizyczny towarzyszący ucieczce lub pościgowi. W dzisiejszych czasach nie musimy ani gonić pożywienia, ani uciekać przed drapieżnikami. Dziś źródło stresu „fundujemy” sobie sami poprzez nerwowe życie zawodowe, oglądanie horrorów czy w skutek wypadków losowych. Nasz organizm sam nie rozróżnia źródła zagrożenia. Dla niego zarówno przerażający film w kinie, jak i realny atak nożownika odbierany jest tak samo. Jak sytuacja, gdy potrzeba zabezpieczyć większą dawkę kortyzolu. Nadmiar energii potrzebny do ucieczki lub ataku (a więc wysiłku fizycznego) magazynowany jest w postaci tłuszczu w dolnych partiach brzucha, w okolicy wątroby.

Jak zatem walczyć ze stresem?

Jest kilka sposobów walki ze stresem. Medytacja, joga, wysiłek fizyczny, urlop, spotkania z terapeutą. Warto zadbać o zdrowie psychiczne, gdyż stres może doprowadzić do nerwic i depresji.

Brzuch tarczycowy

Osoby puszyste, których całe ciało jest nadmiernie otyłe, a brzuch w szczególności, mogą mieć problem z niedoczynnością tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą głównie kobiecą. Polega ona na zaburzeniu i spowolnieniu procesu metabolizmu w organizmie. Kalorie przyjmowane w pożywieniu nie są w całości przetwarzane, a odkładają się w postaci tłuszczu. Aby ustabilizować sytuację hormonalną związaną z tarczycą, należy skontaktować się z endokrynologiem i zmienić sposób żywienia.

Dieta obfita w ryby i jod powinna pomóc w walce z niedoczynnością tarczycy, a spokojny, zrównoważony ruch rozciągający lub spacer powinny przyspieszyć pozbycie się obwisłego brzucha.

Najnowsze posty

Blog, Korekta nosa

Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

11.09.2019

Czy operacja nosa to chwilowy kaprys godny celebryty, całkowicie zbędny wydatek czy też realizacja wieloletnich pragnień i możliwość pozbycia się dręczących kompleksów? Jaki jest koszt operacji nosa? Ile kosztuje spełnienie marzenia? Dużo czy mało? Jak to było kiedyś…? Odkąd tylko człowiek pierwszy raz spojrzał na swoje odbicie w wodzie, własny wygląd budził żywe zainteresowanie i […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA CHIRURGII PLASTYCZNEJ DR GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window