ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Gdzie w Warszawie wykonać zabieg medycyny estetycznej?

drgrzesiak 17.01.2020

Medycyna estetyczna czy kosmetologia? A może chirurgia plastyczna? Czym różnią się od siebie te trzy działy zajmujące się ludzką powierzchownością i urodą? Postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy!

Medycyna rekonstrukcyjna

Czyli jak zaczęła się ta historia. Człowiek od zarania wieków starał się leczyć choroby i poprawiać kondycję zdrowia. Starożytny odpowiednik dzisiejszego medyka widział ścisły związek pomiędzy stanem zdrowia a długością i jakością życia. Medycyna od wieków stanowiła wyzwanie dla naszych przodków i przy wykorzystaniu obserwacji, roślin i pierwszych specyfików medycznych pozwalała na pierwsze bardziej lub mniej udane próby leczenia.

Podobnie fascynowały wczesnych pionierów medycyny przypadki utraty części ciała. Dwa tysiące lat temu na terenie obecnych Indii częstym sposobem karania były amputacje nosa lub uszu. Ten bolesny, okaleczający zabieg prowokował pierwszych chirurgów do prób rekonstrukcji i przywrócenia pierwotnego wyglądu nieszczęśnikom. Wykopaliska z rejonów Indii dużo mogą nam, współczesnym powiedzieć o tych śmiałych przedsięwzięciach.

Choroby, wypadki, a przede wszystkim skutki wojen, pojedynków i bójek dostarczały pierwszym chirurgom dużo pacjentów, materiału i wyzwań do pracy. Niestety, brak skutecznego eliminowania bólu podczas zabiegów wstrzymywał postęp medycyny rekonstrukcyjnej. Początkowo do znieczulania stosowano alkohol, marihuanę i opium, lecz dopiero w latach trzydziestych, gdy wynaleziono chloroform, medycyna i chirurgia dostała w swe ręce prawdziwie potężne narzędzie.

Chirurgiczne poprawianie skutków wojen i pojedynków powoli zaczęło być uzupełniane przez zabiegi na osobach, którym zależało na skorygowaniu niedostatków urody.

Największy boom na operacje plastyczne miał miejsce w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Od tamtej pory zapotrzebowanie na chirurgię plastyczną stale rośnie.

Medycyna plastyczna

To starsza siostra medycyny estetycznej. Jak widać z poprzedniego wywodu początków chirurgii plastycznej należy szukać w medycynie rekonstrukcyjnej. I tak też dzisiaj dzieli się obydwie dziedziny chirurgii. Adepci chirurgii plastycznej, aby praktykować zawód muszą posiadać w swych umiejętnościach wszelką wiedzę potrzebną chirurgowi do rekonstrukcji i ogólnie pojętej naprawy ludzkiego ciała.

Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się szeroko pojętym przywracaniem i odtwarzaniem defektów wrodzonych lub nabytych ciała ludzkiego. Chirurg rekonstrukcyjny w swoich kompetencjach posiada umiejętności pracy z poparzeniami, odmrożeniami, ofiarami wypadków, skutkami chorób nowotworowych, chirurgią ręki, replantacją części ciała utraconych wskutek chorób.

Czym wobec tego zajmuje się medycyna estetyczna i czym różni się od powszechnej kosmetologii?

Medycyna plastyczna zajmuje się chirurgiczną interwencją w ludzkie ciało w celu poprawienia jego niedostatków, cofnięcia efektów starzenia lub dokonania zmian, by nadać lub przywrócić mu kształt utracony niewłaściwymi nawykami życiowymi. Krótko mówiąc do chirurga plastycznego pacjent zgłasza się przeważnie sam, by poprawić swój wygląd i przywrócić komfort i pewność siebie oczekując trwałych efektów i decydując się na poważną interwencję.

Znacznie młodszą siostra chirurgii plastycznej, znajdującą się po przeciwnej stronie skali jest kosmetologia.

Zabiegi kosmetyczne to czynności pielęgnacyjne, które mają na celu utrzymanie kondycji ciała i drobne korekty urody. Ich siła polega na systematyczności i częstym powtarzaniu. Nie są kosztowne i nie powodują widocznych od razu zmian w ciele. Zabiegi kosmetyczne nie stanowią głębokiej interwencji w ciało człowieka. Bardziej polegają na specyfikach, masażach i pracy z naskórkiem. Kosmetyczka podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych nie powinna przecinać skóry klienta.

Osoby, które pracują w zawodzie kosmetyczki lub kosmetologa nie muszą mieć wykształcenia medycznego i nie muszą zdawać egzaminów państwowych.

Medycyna estetyczna jest w pośrednim miejscu pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej głębiej niż kosmetologia ingerują w ciało człowieka. Bazują na preparatach podawanych podskórnie za pomocą igieł lub cienkich kaniul i czasami wykorzystują znieczulenie miejscowe, by zmniejszyć dyskomfort klienta. Z tego też względu zabiegami estetycznymi wymagającymi głębszej ingerencji powinny zajmować się osoby z wykształceniem medycznym, które doskonale znają ludzką anatomię.

Doskonałym przykładem zabiegu z dziedziny medycyny estetycznej jest podanie podskórne kwasu botulinowego, potocznie zwanego botoksem.

Kwas botulinowy ma za zadanie czasowo sparaliżować drobniutkie nerwy, by zablokować je. Lekarz medycyny estetycznej podaje niewielkie ilości botoksu w nerwy prowadzące do załamań skórnych.

Gdzie wykonać bezpiecznie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?

Medycyną estetyczną zajmują się głównie gabinety oferujące zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, jako uzupełnienie swojej oferty lub wyspecjalizowane kliniki medyczne. Najwięcej ich można znaleźć w dużych miastach Polski, w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.

Najnowsze posty

Blog

Lipomastia – męski problem

17.03.2020

Lipomastią nazywamy nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersi u mężczyzn. Przypadłość ta dotyka panów w różnym wieku. Czym lipomastia różni się od ginekomastii? Czy lipomastia jest groźna? Jak leczyć lipomastię? Zapraszamy do dalszej części artykułu. Otyłość – choroba współczesnego świata Prawdziwą plagą współczesnego świata jest nadwaga i otyłość. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że obecnie […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window