ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Jak poznać ginekomastię?

drgrzesiak 14.11.2019

Ginekomastia – objawy i zagrożenia

Z niepokojem obserwujesz, że piersi powiększyły Ci się, mimo iż jesteś mężczyzną? Odczuwasz bolesność sutków i ich obrzmienie? Peszy Cię wygląd Twoich piersi? Wstydzisz się wyglądu swojej klatki piersiowej? Możesz cierpieć na ginekomastię. Jak rozpoznać przerost mięśnia piersiowego u mężczyzn? Jak pozbyć się ginekomastii? Podpowiadamy co zrobić w podobnej sytuacji.

Spis treści:

  • Co to jest ginekomastia?
  • Jak leczyć ginekomastię?
  • Zalecenia przedoperacyjne
  • Jakie są przeciwwskazania?
  • Przebieg operacji
  • Zalecenia pooperacyjne
  • Efekty pozbycia się przerostu mięśnia piersiowego
  • Ile kosztuje zabieg ginekomastii?

 Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia to inaczej przerost mięśnia piersiowego u mężczyzn i chłopców. Objawia się powiększonymi jak u kobiet piersiami po jednej lub obydwu stronach klatki piersiowej. Z przerostem gruczołu piersiowego idzie często nadmierny wzrost sutków, ich obrzmienie i bolesność.

Ginekomastię obserwuje się u mężczyzn i chłopców w każdym wieku. W przypadku niemowląt płci męskiej i chłopców w wieku dojrzewania, stan przerostu jest przeważnie naturalny i przejściowy, zanika po kilku miesiącach.

Natomiast przerost mięśnia piersiowego u starszych mężczyzn jest wskazaniem do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub do chirurga.

Jak leczyć ginekomastię?

Przyjmuje się, że ginekomastia jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Powszechna otyłość, brak ruchu, źle zbilansowana dieta, przetworzona żywność, mięso złej jakości powoduje nadwagę wśród mężczyzn i chłopców.

Nadmierne otłuszczenie ciała u panów zmienia klatkę piersiową na podobieństwo kobiecych piersi. Jest to wyjątkowo trudna do zaakceptowania sytuacja dla panów. Za duże piersi powodują kompleksy u mężczyzn i znaczne pogorszenie jakości życia.

Szacuje się, że w cywilizowanym społeczeństwie problem z ginekomastią dotyka od 25 do 30% mężczyzn.

Ginekomastię leczy się ponadto z powodu potencjalnej możliwości wystąpienia nowotworów piersi u mężczyzn. Powszechna edukacja prewencyjna u kobiet w temacie raka piersi powoduje, że coraz więcej pań bada się regularnie i wcześnie wykrywa nowotwór, co daje im szansę na pełne wyleczenie. Rak sutka u mężczyzn również się zdarza, a brak rozpowszechnionej wiedzy na ten temat skutkuje ogromną śmiertelnością wśród panów.

Jednym ze sposobów na pozbycie się ginekomastii jest zmiana trybu życia. Systematyczne ćwiczenia, dieta, ruch pomagają w odzyskaniu męskiej sylwetki. Co jednak, gdy waga spadnie, lecz problem za dużego biustu u panów pozostanie?

Wyjściem z sytuacji jest zabieg ginekomastii. Usunięcie przerośniętych piersi u mężczyzn dokonuje się za pomocą interwencji chirurgicznej. Wykwalifikowany chirurg o specjalności medycyna plastyczna przywraca pacjentowi męskie proporcje ciała.

Zalecenia przedoperacyjne w przypadku ginekomastii

Do zabiegu usunięcia ginekomastii kwalifikuje pacjenta lekarz. Aby upewnić się, że pacjent cierpi na przerost mięśnia piersiowego, kierowany jest na szereg badań.

Powinien wykonać przede wszystkim badania obrazowe. Niezbędne jest USG sutka, jamy brzusznej, jąder. Czasami potrzebne jest również badanie tarczycy oraz oznaczenie prób wątrobowych. Zestaw badań laboratoryjnych wieńczy wykonanie pełnej morfologii z oznaczeniem czasu krzepnięcia krwi i grupą krwi.

Do zabiegu może przystąpić pacjent zdrowy, bez widocznych objawów przeziębienia. Na dwa tygodnie przed operacją, nie powinno się przyjmować środków zaburzających krzepliwość krwi (aspiryna, leki przeciwzapalne). Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na proces gojenia po operacji. Przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Jakie są przeciwwskazania do operacji ginekomastii?

Do najczęstszych przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie ginekomastii, należy znaczna otyłość, nie leczona cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby skórne i nerek.

Przebieg operacji

Zabieg ginekomastii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Narkozę podaje lekarz anestezjolog towarzyszący chirurgowi podczas operacji.

Podczas zabiegu nacinana zostaje obwódka wokół sutka i przez powstały otwór usuwa się nadmiar tkanki. Najczęściej podczas zabiegu wykonuje się również liposukcję całej klatki piersiowej, by przywrócić męskie proporcje ciała pacjenta.

Materiał pobrany podczas operacji, odsyłany jest do dalszego badania histopatologicznego w celu wykluczenia nowotworu.

Zalecenia pooperacyjne

Jeżeli częścią zabiegu usunięcia ginekomastii była liposukcja, pacjent po operacji powinien przez kilka tygodni nosić pas uciskowy. Po operacji należy przez okres dwóch tygodniu powstrzymać się przed uprawianiem sportu. Opalanie i korzystanie z solarium jest niewskazane przez ok 1,5 miesiąca. Całkowity powrót do zdrowia po operacji trwa od 14 do 18 dni.

Oczekiwane efekty usunięcia ginekomastii

Efektem usunięcia przerostu mięśnia piersiowego i przeprowadzenie liposukcji jest znaczna poprawa proporcji męskiej klatki piersiowej, a co za tym idzie, lepsze samopoczucie i akceptacja własnego ciała. Pacjenci, którzy przeszli zabieg ginekomastii zmieniają styl życia na bardziej higieniczny. Zaczynają regularnie uprawiać sport i stosują się do diety. Przeważnie nie chcą zaprzepaścić spektakularnych efektów uzyskanych podczas zabiegu.

Ile kosztuje zabieg ginekomastii?

W renomowanych klinikach medycyny plastycznej cena zabiegu ginekomastii kształtuje się na poziomie od ośmiu do czternastu tysięcy złotych.

Najnowsze posty

Blog

Kobiece piersi u faceta – poważny, męski problem

18.05.2020

Duże, odznaczające się pod koszulą piersi u mężczyzny to nie tylko problem estetyczny i wstydliwa, męska przypadłość. To przede wszystkim potencjalne źródło poważnych problemów medycznych. Sprawdź jakie są symptomy ginekomastii i sposoby na leczenie. Zapraszamy do dalszej lektury. Kobiece piersi u faceta – przyczyny powstawania lipomastii i ginekomastii? Lipomastia i ginekomastia to dwie męskie przypadłości […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window