ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Kliniki chirurgii plastycznej w Polsce

drgrzesiak 11.10.2019

Historia operacji plastycznych zaczęła się już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Najwcześniejsze doniesienia pochodzą ze starożytnej Grecji, Egiptu oraz Indii, gdzie dokonywano pierwszych prób rekonstrukcji ludzkiego ciała.

W dawnych czasach częstą metodą karania były amputacje nosów i uszu, więc stąd też pionierskie zabiegi chirurgiczne odnosiły się głównie do tych części ciała.

Pojedynki, wypadki, choroby, a zwłaszcza wojny na przestrzeni wieków przynosiły chirurgii dużo pacjentów i ogromne pole do popisu dla prób rekonstrukcji. Szczególnie dużo przypadków medycznych zaobserwowano podczas pierwszej wojny światowej, gdzie obok konwencjonalnej broni białej i palnej, po raz pierwszy w walce zastosowano materiały chemiczne.

Po zakończeniu wojny chirurdzy o wysokich kwalifikacjach i znaczącej praktyce rozwijali swoje zdolności wśród bogatej klienteli pragnącej opóźnić lub zatrzymać efekty starzenia lub przywrócić urodę utraconą w wypadkach.

Nie da się ukryć, że efekty pierwszych operacji plastycznych odbiegały znacząco od współczesnych standardów. Winna była temu znikoma wiedza na temat sterylizacji narzędzi i znaczenia higieny podczas zabiegów oraz brak skutecznych środków znieczulających.

W latach trzydziestych dziewiętnastego wieku wraz z rozwojem nauki, odkryto jaki wpływ mają zarazki i bakterie na stan zdrowia pacjentów oraz wynaleziono chloroform, który stał się niezastąpiony podczas operacji. Medycyna zaczęła się rozwijać w nieznanym wcześniej tempie. Podniósł się wskaźnik przeżywalności i poziom usług medycznych. Pacjenci nie czuli bólu podczas operacji i szybciej dochodzili do zdrowia. Nabrali również większej śmiałości, by prosić lekarzy o coś więcej niż tylko złożenie złamanej nogi.

Do chirurgów zaczęli się zgłaszać majętni i sławni ludzie, którzy z uwagi na podeszły wiek pragnęli cofnąć skutki starzenia, by dalej móc występować na scenie, budzić podziw elity towarzyskiej i zazdrość publiczności. Znane śpiewaczki oraz aktorki pragnęły przywrócić twarzy młody wygląd, by dalej móc zarabiać swoim wyglądem i popularnością.

Wiek dwudziesty stał się złotym wiekiem operacji plastycznych. Trudno tak naprawdę znaleźć osobę sławną, artystkę czy aktora, który w taki czy inny sposób nie skorygował sobie urody.

A jak to było kiedyś w Polsce?

Polskie elegantki nie ustępowały w niczym swoim koleżankom z innych państw Europy. Podobnie jak i one, próbowały cofnąć zegar lub skorygować ciało, by stać się piękniejszymi. W dwudziestoleciu międzywojennym nad Wisłą operowano głównie nosy i biusty. W popularnych gazetach codziennych z tamtego okresu można znaleźć ogłoszenia chirurgów oferujących zabiegi plastyczne, a w artykułach pochwały dziennikarzy na temat dobroczynnych skutków psychologicznych operacji korygujących.

Jednym ze znanych i cenionych na świecie lekarzy chirurgów plastycznych był na przełomie XIX i XX wieku polski profesor Ludwig Rydygier, którego opracowania medyczne stanowiły podstawę nauki pokoleń chirurgów, a wskazówki i techniki operacyjne są stosowane do dziś.

Obecnie w Polsce, podobnie jak w innych krajach na świecie, prym w operacjach plastycznych wiodą panie. W klinikach operacji plastycznych w Polsce na pierwszym miejscu pod względem popularności zabiegów wykonywane są korekty piersi i nosów. Panie do czterdziestego roku życia często również decydują się na plastykę powłok brzusznych po ciąży, a kobiety, które wchodzą w średni wiek głównie skupiają się na zabiegach cofających efekty starzenia, czyli wszelkiego rodzaju liftingi, usuwanie zmarszczek i korekty powiek.

Wśród panów zdecydowanie najczęściej dokonuje się zabiegów korekcyjnych nosa, liposukcję oraz plastykę klatki piersiowej zdeformowanej przez ginekomastię.

Gdzie jest najwięcej klinik operacji plastycznych w Polsce?

Nie da się zaprzeczyć, że w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław mieści się najwięcej renomowanych klinik operacji plastycznych.

Ma na to wpływ poziom i styl życia mieszkańców miast oraz zamożność, gdyż pomimo znacznej popularności i zwiększonej dostępności dla zwykłego człowieka, to zabiegi korygujące nadal są uważane za luksusowe i kosztowne. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą, gdyż istnieje obecnie cała gama narzędzi finansowych, które pomagają w rozłożeniu kosztu operacji na dogodne raty. Przypomina to spłacanie zakupu lodówki czy zagranicznej wycieczki. W dzisiejszych czasach operacja plastyczna przestała być ekstrawagancją zamożnych osób. Stała się dostępna dla każdego potrzebującego zmiany własnego ciała.

Najnowsze posty

Blog, Lifting twarzy

Lifting twarzy – gdzie najlepiej?

14.11.2019

Lifting twarzy – przywrócenie młodości twarzy Twoja twarz w lustrze zmieniła się mimo używania dobrych kremów i przespanych nocy? Pojawiły się zmarszczki, a owal twarzy zniekształca „chomikowy podbródek”? Zaobserwowałaś nadmiar skóry w okolicy żuchwy i szyi? Co można z tym zrobić? Jak zaradzić zmianom? Odpowiedzią może być lifting twarzy. Zapraszamy do lektury. Co to jest […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA CHIRURGII PLASTYCZNEJ DR GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window