ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Lifting twarzy – gdzie najlepiej?

drgrzesiak 14.11.2019

Lifting twarzy – przywrócenie młodości twarzy

Twoja twarz w lustrze zmieniła się mimo używania dobrych kremów i przespanych nocy? Pojawiły się zmarszczki, a owal twarzy zniekształca „chomikowy podbródek”? Zaobserwowałaś nadmiar skóry w okolicy żuchwy i szyi? Co można z tym zrobić? Jak zaradzić zmianom? Odpowiedzią może być lifting twarzy. Zapraszamy do lektury.

Co to jest lifting?

Lifting (lift – z angielskiego: podnosić) twarzy to zabieg redukujący nadmiar skóry i zmarszczek z twarzy i szyi. Jego celem jest podniesienie i naciągnięcie skóry twarzy. Skóra twarzy po liftingu jest napięta, a naturalny owal przywrócony.

Przyczyny powstania zmian na twarzy

Po dwudziestym piątym roku życia następuje powolna, lecz stała utrata jędrności skóry wraz ze stopniowym zanikiem włókien kolagenowych. Proces ten przebiega różnie w zależności od stylu życia (opalanie, palenie tytoniu, używki, nieprzespane noce przyspieszają starzenie skóry), stresu oraz uwarunkowań genetycznych. Początkowo zmiany nie są widoczne, lecz po czterdziestym roku życia zaczynają przeszkadzać.

Rodzaje zmian

W okolicy oczu pojawiają się zmarszczki mimiczne, a wokół ust bruzdy. Na czole widać poziome linie załamań skórnych oraz tzw. lwia zmarszczka (pionowe bruzdy pomiędzy brwiami nadające twarzy wyraz surowości).

Opadająca skóra znad oczu zaburza często pole widzenia, zniekształca ich wygląd oraz sprawia wrażenie smutku i zmęczenia.

W dolnej części twarzy owal zaburza opadający nadmiar skóry oraz skóra szyi traci swą jędrność i spójność.

To naturalne i spodziewane zmiany, które powstają na skutek zmian w strukturze komórkowej skóry.

Rodzaje liftingów

Zabiegi liftingujące twarz można podzielić na dwie grupy:

  • bezinwazyjne
  • inwazyjne

Do liftingów nieinwazyjnych należy:

  • termolifting – zabieg przy pomocy fal radiowych rozgrzewających włókna kolagenowe za pomocą specjalnej głowicy. Widoczne efekty widać po serii zabiegów. Czas ich utrzymania zależy od osobistych możliwości skóry. Brak działań ubocznych.
  • lifting wolumetryczny – podanie w głębokie warstwy skóry preparatów na bazie m. in. kwasu hialuronowego, by wypełnić tkankę podskórną i podnieść zewnętrzne warstwy skóry. Wolumetrię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia. Skutkiem ubocznym może być miejscowe zasinienie i opuchnięcie. Efekt utrzymuje się rok do półtora.
  • nici liftingujące – podanie w głębokie warstwy skóry długich nici na bazie kwasu hialuronowego. Nici tworzą podskórną maskę podtrzymującą i unoszącą owal twarzy. Efekt utrzymuje się około roku.

Zabiegi nieinwazyjne zwykle nie niosą ze sobą konieczności dłuższej rekonwalescencji, lecz też należy pamiętać, że ich skuteczność i długotrwałość efektu jest ograniczona do roku, półtora.

Lifting inwazyjny – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry oraz na naciągnięciu jej, by przywrócić młody owal twarzy. Wykonuje się go w znieczuleniu całkowitym. Skutkiem ubocznym może być miejscowe opuchnięcie. Rekonwalescencja trwa około tygodnia. Efekt utrzymuje się z powodzeniem dziesięć lat.

Lifting twarzy zaleca się wykonywać jednocześnie z korektą powiek, by efekt był kompleksowy i w pełni satysfakcjonujący dla pacjenta.

Interesującą odmianą liftingu twarzy jest lipofilling, czyli podanie pod skórę specjalnie odwirowanych komórek własnego tłuszczu. Tłuszcz zostaje pobrany z ciała pacjenta podczas liposukcji obszarów, gdzie zbiera się go u pacjenta najwięcej (brzuch, doły podkolanowe, biodra) i podaje w odwirowanej formie w głębokie warstwy skóry na twarzy.

Lipofilling można stosować jako zamiennik do tradycyjnego liftingu, jako metoda uzupełniają wraz z liftingiem i korektą powiek. Niesie ze sobą podwójną korzyść: w wyraźny i naturalny sposób odmładza skórę o 10-15 lat, efekt utrzymuje się ponad dziesięć lat, a tłuszcz pod skórą pozostaje całe życie. Drugim plusem jest zabieg liposukcji wybranych, otłuszczonych części ciała.

Gdzie najlepiej zrobić lifting twarzy?

Lifting twarzy najlepiej zrobić w renomowanej klinice chirurgii medycznej, u specjalistów z gruntownym, medycznym wykształceniem i doświadczeniem chirurgicznym. Najlepsze ośrodki medyczne znajdują się w dużych miejskich aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań.

Kto może poddać się zabiegowi liftingu twarzy?

Zabiegowi liftingującemu może się poddać każda osoba niezadowolona z wyglądu zmienionej wiekiem twarzy. Wykonuje się go przeważnie u pacjentów po czterdziestym roku życia i starszych.

Pacjent powinien być w dobrym, ogólnym stanie zdrowia. Przed zabiegiem potrzebne są wizyty konsultacyjne i wykonanie szeregu badań laboratoryjnych.

Przebieg operacji

Lifting twarzy odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu lekarz chirurg nacina skórę twarzy na linii włosów i usuwa jej nadmiar. Następnie zszywa skórę cienkimi nićmi. W miejscach nacięć stosowane są plasterki w kolorze cielistym. Szwy ukryte są za uszami i w naturalnych fałdach skóry  za linią włosów.

Zalecenia pooperacyjne

Przez pierwszy okres po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną i zrezygnować ze sportu. Rekonwalescencja trwa około tygodnia. Po tym czasie można wrócić do pracy.

Spodziewane efekty liftingu

Efekt napiętej, gładkiej i pozbawionej zmarszczek twarzy powinien utrzymywać się około dziesięciu lat.

Najnowsze posty

Blog, Lifting twarzy

Czym jest lifting twarzy?

04.07.2019

Jak zatrzymać młodość? Czy można cofnąć czas? Od zawsze ludzie zadawali sobie te pytania. Wieczna młodość i zwycięstwo nad starością były inspiracją do powstania baśni, legend, fascynujących dzieł literackich, muzycznych i filmowych. Przywrócenie lub zatrzymanie młodości było powodem dociekań i studiów od zarania ludzkości, odkąd tylko pierwszy człowiek spojrzał w swoje odbicie. Bohaterowie książek i […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA CHIRURGII PLASTYCZNEJ DR GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window