ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Metody rekonstrukcji piersi

drgrzesiak 14.11.2019

Choroba nowotworowa piersi zabiera kobietom nie tylko zdrowie i czas spędzony na chemioterapii czy naświetlaniach. Odbiera również kobiecość, gdyż mastektomia jest poważnym naruszeniem pewności siebie kobiety i jej samopoczucia. Panie po amputacji piersi czują się mniej kobiece, mają więcej kompleksów, pogarsza się ogólny sposób postrzegania siebie. Jak przywrócić kobiecość? Jakie są sposoby na rekonstrukcję piersi? Jak wygląda pierś po rekonstrukcji? Zapraszamy do lektury!

Po co wykonuje się rekonstrukcję piersi?

Zabieg rekonstrukcji piersi wykonuje się u pacjentek, które przeszły mastektomię w wyniku nowotworu sutka. Rekonstrukcji dokonuje się zarówno, gdy kobieta cierpi na niedoskonałość kształtu piersi wynikającą z następstw po operacji oszczędzającej, jak w przypadku całkowitej mastektomii.

Możliwość podjęcia decyzji o rekonstrukcji piersi pomaga przy podjęciu decyzji związanej z leczeniem onkologicznym i niezbędną mastektomią.

Na zabieg rekonstrukcji piersi zgłaszają się kobiety, które nie potrafią pogodzić się ze stratą piersi, gdy odczuwają poważny dyskomfort życia i samopoczucia. Nie może to być pochopna decyzja, czy podjęta pod wpływem chwili. Zabieg rekonstrukcji piersi jest poważną operacją, nierzadko podzieloną na etapy i rozłożoną w czasie.

Podział metody rekonstrukcji piersi

Sposoby rekonstrukcji piersi można podzielić na dwie grupy:

  • Metoda autogenna (z zastosowaniem tkanek własnych)
  • Metoda allogenna (z wykorzystaniem materiałów sztucznych)

Metoda autogenna z kolei dzieli się na starsze sposoby rekonstrukcji, polegające na pobraniu płatów skóry z mięśnia najszerszego grzbietu, z brzucha lub pośladka i uformowaniu z nich nowej piersi. Sposób ten praktykowany był dawniej i obarczony dużym dyskomfortem (blizny po pobraniu skóry) dla pacjentki oraz długim okresem rekonwalescencji.

Obecnie z powodzeniem wykorzystuje się własną tkankę tłuszczową do uzupełnienia piersi po mastektomii. Zabieg jest nieinwazyjny, nie pozostawia blizn, nie podlega odrzutom i alergii. Dodatkowo przebiega w parze z liposukcją, gdyż materiał potrzebny do uzupełnienia piersi pobiera się z tych części ciała pacjentki, gdzie ma go za dużo (brzuch, pośladki, uda). Piersi po przeszczepie tłuszczu własnego są miękkie i wyglądają naturalnie. Tłuszczu się nie wymienia, pozostaje z pacjentką do końca życia.

Metoda rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem materiałów sztucznych – w tej metodzie stosuje się protezy (implanty) wykonane z silikonu (w postaci żelu), wypełnione solą fizjologiczna. Implanty mogą mieć różną wielkość, teksturę, kształt oraz stałą lub zmienną objętość.

Zalety rekonstrukcji piersi

Pacjentki po chorobie onkologicznej, które przeszły zabieg mastektomii czy operacji usunięcia guzków bardzo często cierpią na poważne zaburzenie postrzegania własnej osoby, na depresję i brak akceptacji własnego ciała. Skarżą się na uczucie utraty kobiecości i oszpecenie. Jest to poważne obciążenie zarówno dla psychiki pacjentek, ale też nie sprzyja rekonwalescencji po przebytej chorobie nowotworowej.

Z powyższych powodów coraz częściej obecnie wykonuje się zabieg mastektomii razem z rekonstrukcją piersi, by nie pozostawiać pacjentki z uczuciem straty i pustki. Ma to zbawienny wpływ na podejmowanie decyzji o usunięciu piersi i na ogólne samopoczucie pań.

Najnowsze posty

Blog

Czy istnieją ćwiczenia na powiększenie biustu?

13.02.2020

Czy można powiększyć biust ćwiczeniami na siłowni? To ciekawy temat, który niesie ze sobą mnóstwo nadziei, mitów, lecz również realnych efektów. Jakie to efekty? Jak można poprawić wygląd piersi ćwiczeniami fizycznymi? Po odpowiedzi zapraszamy Panie do dalszej części artykułu. Mit Na samym początku musimy przekazać Wam złą wiadomość: żadne ćwiczenia fizyczne nie powiększą rozmiaru miseczki […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA CHIRURGII PLASTYCZNEJ DR GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window