ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Plastyka powiek – gdzie najlepiej zrobić plastykę powiek?

drgrzesiak 14.11.2019

Osoby po czterdziestym roku życia często skarżą się na smutny, zmęczony wyraz twarzy, który jest spowodowany przez opadające na oczy powieki.

Masaże, mocne kremy poprawiające jędrność czy makijaż nie pomagają już w zniwelowaniu niechcianego efektu.

Opadające powieki nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to często również zaburzają pole widzenia i przeszkadzają w noszeniu okularów.

Rozwiązaniem pomagającym pozbyć się problemu opadających powiek jest chirurgiczny zabieg korekcji, czyli blepharoplastyka.

Korekta powiek – dla kogo jest przeznaczona blepharoplastyka?

Na plastykę powiek decydują się przeważnie osoby po czterdziestym roku życia i starsze, które skarżą się na zaburzenie pola widzenia i nieestetyczny wygląd spowodowany przez zwiotczałą skórę wokół oka. W rzadkich przypadkach na zabieg korekcji powiek kierowane są osoby młodsze, których budowa anatomiczna oka przeszkadza w poprawnym widzeniu lub stwarza postarzające wrażenie.

Spis treści:

 • Co to jest plastyka powiek?
 • Gdzie najlepiej zrobić plastykę powiek?
 • Kiedy wykonać operację powiek?
 • Zalecenia przedoperacyjne
 • Jakie są przeciwwskazania?
 • Przebieg operacji
 • Zalecenia pooperacyjne
 • Efekty korekcji powiek
 • Przejściowe objawy uboczne
 • Czy plastyka powiek jest refundowana przez NFZ?

Co to jest plastyka powiek?

Blepharoplastyka (blepharon z jęz. greckiego: powieka) to zabieg chirurgiczny z zakresu medycyny plastycznej, który pomaga pacjentom pozbyć się opadających powiek górnych i dolnych poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym z sedacją lub w znieczuleniu ogólnym.

Gdzie najlepiej zrobić plastykę powiek?

Zabieg korekcji powiek wykonuje lekarz o specjalizacji chirurgia plastyczna w klinice do tego przystosowanej. Chirurg plastyczny kwalifikuje pacjenta do korekcji powiek po uprzedniej wizycie informacyjnej i po wykonaniu kompletu badań lekarskich.

Kliniki chirurgiczne wykonujące zabiegi korekcji powiek znajdują się przeważnie w większych aglomeracjach miejskich, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk.

Kiedy wykonać plastykę powiek?

Operację plastyczną powiek górnych i dolnych wykonuje się z dwóch wskazań:

 • względy medyczne
 • względy estetyczne

Każda osoba, która zaobserwuje u siebie zaburzenie pola widzenia spowodowane nadmiarem skóry w okolicy powieki górnej lub nie może w pełni korzystać z okularów z powodu zmian skórnych w okolicy oka, powinna zgłosić się do lekarza plastycznego w celu uzyskania informacji jakie mogą być dalsze kroki przywracające pełne spektrum widzenia.

Również osoby, które patrząc w lustro, przestały akceptować wygląd własnej twarzy, bo opadnięte kąciki oczu, worki pod oczami czy fałdy tłuszczu w okolicy powiek zmieniły wyraz fizjonomii na znacznie starszy, zmęczony i smutny, mogą zostać zakwalifikowane do zabiegu korekcji powiek.

Zalecenia przedoperacyjne

Każdy pacjent planujący zabieg operacji powiek powinien odbyć przynajmniej dwie wizyty konsultacyjne w klinice chirurgii plastycznej w celu omówienia problemu, przedstawienia przebiegu korekcji, możliwych skutków pooperacyjnych i oczekiwanych rezultatów. Ponadto lekarz chirurg zbiera szczegółowy wywiad na temat zdrowia pacjenta, jego wcześniejszych i obecnych chorób oraz zleca wykonanie niezbędnych badań lekarskich.

Do wykonanie zabiegu korekcji powiek potrzebne będą między innymi wyniki badań:

 • oznaczenie grupy krwi
 • morfologia
 • wskaźniki krzepnięcia krwi
 • niezbędne szczepienia (WZW typu B)
 • elektrolity
 • glukoza
 • badanie okulistyczne

Pacjentom planującym zabieg korekty powiek zaleca się nie używanie leków zaburzających krzepnięcie krwi (aspiryna) oraz odstawienie palenia papierosów, gdyż ma niekorzystny wpływ na jakość i szybkość gojenia skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu korekcji powiek

Operacji chirurgicznych poddaje się osoby wyłącznie w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Nieleczona cukrzyca, choroby nowotworowe, ciąża, miesiączkowanie, choroby wymagające podawania antybiotyków, zaburzenia psychiczne mogą być poważnymi przeciwskazaniami do wykonania korekty powiek.

Do każdego zabiegu niezbędne jest wykonanie szeregu badań i przeprowadzenia wywiadu lekarskiego.

Przebieg operacji powiek

W pierwszej kolejności lekarz chirurg wykonuje zaznaczenia nacięć skóry. Następnie po podaniu znieczulenia dokonuje nacięć w fałdach skórnych górnych powiek i dolnych, a w dalszej kolejności usuwa zbędny tłuszcz oraz tkankę.

Nacięcia w powiece górnej biegną w fałdzie powiekowej, a w powiece dolnej, pod linią rzęs. Miejsce nacięć jest tak poprowadzone, by po zszyciu blizny całkowicie ukryły się w naturalnym załamaniu skóry.

Do zszycia lekarz używa bardzo cienkich nici. Po zabiegu, w miejscu cięć zakładane są plasterki w cielistym kolorze. Nie należy ich zdejmować do momentu zgody lekarza.

Czas trwania zabiegu: od 30 do 60 minut

Zalecenie pooperacyjne

Szwy po zabiegu usuwa się w terminie 7 do 10 dni od zabiegu. Przez pierwszy okres po korekcji, zaleca się spanie z wyżej uniesioną głową i zaniechanie noszenia szkieł kontaktowych.

Efekty korekcji powiek

Po zdjęciu szwów i wygojeniu powiek, kontur oka nabierze wyraźnego kształtu, oko „otworzy się”, a ogólny wygląd twarzy poprawi się, nabierze wrażenia świeżości i odmłodzenia.

Przejściowe skutki uboczne plastyki powiek

Do przemijających i spodziewanych skutków ubocznych należy chwilowe opuchnięcie, na co powinny pomóc zimne okłady. Ponadto przez kilka dni może wystąpić nadwrażliwość na światło, łzawienie lub suchość oka.

Czy zabieg podniesienia powiek może być refundowany przez NFZ?

W ramach powszechnego systemu zdrowotnego, osobom regularnie opłacającym składki ZUS przysługują darmowe zabiegi ratujące życie lub poprawiające obniżony komfort życia.

Na liście zabiegów opłacanych przez NFZ jest kilka zabiegów z zakresu problematyki opadającej powieki i zaburzeń widzenia z tym związanych. Wskazania estetyczne nie znajdują się na spisie darmowych procedur medycznych NFZ. Należy je wykonać we własnym zakresie i za własne fundusze.

Najnowsze posty

Blog

Liposukcja podbródka – drobna korekta owalu twarzy

18.05.2020

Nadmiar tłuszczu w okolicy podbródka, zaburzenie owalu twarzy w odcinku żuchwy, policzki chomika to częsta przypadłość zarówno u osób młodych, jak i w starszym wieku. Jak wyeliminować nieestetyczne zmiany na twarzy? Jak wygląda liposukcja podbródka? Zapraszamy do dalszej części artykułu. Do kogo jest skierowany zabieg liposukcji podbródka? Niekorzystny wygląd podbródka i tak zwane policzki chomika […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , , , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window