ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Rekonstrukcja piersi gdzie najlepiej

drgrzesiak 14.11.2019

Podpowiadamy gdzie najlepiej wykonać rekonstrukcję piersi!

Zabieg mastektomii jest operacją chirurgiczną, przeprowadzaną u kobiet ze stwierdzonym nowotworem piersi. Przeprowadza się ją jedno- lub dwustronnie. Amputacja jest wprawdzie zabiegiem ratującym życie, lecz pozostawia na psychice kobiety silne, traumatyczne piętno. By zminimalizować skutki natury psychologicznej, wykonuje się rekonstrukcję piersi. Na czym polega zabieg rekonstrukcji? Gdzie go wykonać? Ile kosztuje? Zapraszamy do lektury artykułu!

Mastektomia – gdy zagrożone jest życie…

Zabieg usunięcia piersi wykonuje się w wyniku diagnozy: rak sutka. Gdy po badaniu ultrasonograficznym i wykonaniu biopsji lekarz stwierdzi nowotwór, w zależności od stopnia złośliwości, rodzaju i zaawansowania, przeprowadza się usunięcie samych guzów oraz części węzłów chłonnych, by przekonać się jak daleko nastąpiły przerzuty komórek nowotworowych. W ostatnich latach preferowane jest podejście lekarzy onkologów do wykonywania zabiegów oszczędzających pierś, by nie narażać pacjentki na dodatkową traumę. Nie zawsze jednak jest to możliwe i nie zawsze wystarcza, by zatrzymać proces nowotworowy.

Jeśli w wynikach histopatologicznych pobranych tkanek są komórki nowotworowe poza marginesem błędu lub w węzłach chłonnych, przeważnie onkolog decyduje się na amputację radykalną zajętej piersi i zaleca chemioterapię.

Rekonstrukcja piersi – kiedy ją wykonać?

Zabieg rekonstrukcji biustu można wykonać w momencie usunięcia piersi, by nie pozostawiać pacjentki w stanie dysproporcji. Jest to najlepszy sposób, by nie poddawać pacjentki pod dodatkowy stres, jakim jest bez wątpienia leczenie raka i amputacja piersi.

Jeśli jednak do pełnego wyleczenia, potrzebna jest dodatkowa chemioterapia radioterapia, to zabieg rekonstrukcji odkłada się na chwilę, gdy miejsce po cięciach i naświetlaniach się wygoi. Następuje to przeważnie po kilku miesiącach od zakończenia leczenia.

Przez ten okres pacjentka posługuje się wkładaną w bieliznę protezą.

Na zabieg profilaktycznej mastektomii decydują się również kobiety zdrowe, u których nie wykryto jeszcze komórek nowotworowych, lecz ze stwierdzoną mutacją genów BRCA1 i BRCA2. Najsłynniejszym, medialnym przykładem mastektomii prewencyjnej była amerykańska aktorka, Angelina Jolie.

Rodzaje rekonstrukcji piersi

Zabieg odtworzenie piersi można wykonać z wykorzystaniem własnych tkanek pobranych z brzucha, pleców czy pośladków (rekonstrukcja autogenna) lub też z wykorzystaniem przeszczepu tłuszczu (rekonstrukcja tłuszczem) albo przy pomocy materiałów sztucznych (rekonstrukcja allogenna).

Metody autogenne mają zdecydowanie lepszy współczynnik przyjmowania się, choć przeszczepy płatów skóry są obarczone kolejnymi bliznami na ciele i długim okresem rekonwalescencji. Nowatorska metoda przeszczepu własnego tłuszczu pozwala na uniknięcie inwazyjnych technik. Powrócimy do omówienia tego tematu w dalszej części artykułu.

Rekonstrukcja allogenna lub endogenna polega na użyciu do wypełnienia piersi, implantów sztucznych. Implanty mogą być wymienne, stałe lub mieszane. Dostępne są w wielu rozmiarach, rodzajach i objętościach. Wypełnione są żelem silikonowym lub solą fizjologiczną.

Rekonstrukcja za pomocą własnego tłuszczu

Jedną z najbezpieczniejszych metod rekonstrukcji i przynoszącą najwięcej pozytywnych rezultatów jest lipomodelling piersi. Polega on na pobraniu za pomocą liposukcji komórek własnego tłuszczu z ciała pacjentki, gdzie zebrało się go najwięcej. Następnie po odwirowaniu i podaje się je za pomocą cienkich kaniul w miejsce po odjęciu piersi.

Tłuszcz z własnych tkanek nie alergizuje, podlega ukrwieniu i wrasta w ciało pacjentki stwarzając naturalne wrażenie. Pierś jest miękka i naturalna.

Gdzie najlepiej wykonać rekonstrukcję piersi?

Największy wybór ośrodków medycznych, oferujących zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej znajdują się w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Jest to związane z życiem w wielkim mieście i dostępem do usług estetycznych i medycznych.

Wybierając klinikę operacji plastycznych, należy dowiedzieć się która z nich specjalizuje się w rekonstrukcji piersi i gdzie wykonuje się ich najwięcej. Pomocny może okazać się internet i reklamy w sieci. Nic jednak nie zastąpi osobistej rozmowy podczas wizyty konsultacyjnej w klinice. Można wtedy samemu poznać lekarza prowadzącego, zadać mu pytania, rozwiać wątpliwości i obejrzeć z bliska klinikę.

Ile kosztuje rekonstrukcja piersi?

Rekonstrukcja piersi za pomocą własnego tłuszczu, kosztuje od ośmiu do dwunastu tysięcy złotych, przy czym trzeba pamiętać, że często jeden zabieg wypełniania tłuszczem nie wystarczy i może być potrzebna operacja z przeszczepem.

Najnowsze posty

Blog

Lipomastia – męski problem

17.03.2020

Lipomastią nazywamy nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersi u mężczyzn. Przypadłość ta dotyka panów w różnym wieku. Czym lipomastia różni się od ginekomastii? Czy lipomastia jest groźna? Jak leczyć lipomastię? Zapraszamy do dalszej części artykułu. Otyłość – choroba współczesnego świata Prawdziwą plagą współczesnego świata jest nadwaga i otyłość. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że obecnie […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA CHIRURGII PLASTYCZNEJ DR GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window