ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Ginekomastia – objawy

drgrzesiak 07.08.2019

Ginekomastia – objawy

GInekomastia to wstydliwy problem panów czy śmiertelne zagrożenie?

Słońce świeci ogrzewając świat wokół, nadeszły wakacje, a letnia, ciepła aura skłania wszystkich nas do zakładania okularów przeciwsłonecznych i do …. zdejmowania zbędnej, wierzchniej odzieży.  Zmieniamy ubiór i zakładamy lekkie bluzki, koszulki czy spodenki.

Coraz częściej również można zobaczyć na ulicy lub na plaży mężczyzn w różnym wieku i o zróżnicowanym stopniu nadwagi. To, co jest charakterystyczne i na co chcemy zwrócić baczniejszą uwagę, to nieproporcjonalnie duże piersi ze sterczącymi sutkami u panów.

Na pewno spotkaliście Państwo mężczyzn, których wygląd charakteryzuje obfity biust i wyraźnie odstające przez ubranie sutki. Schorzenie ginekomastii to nie tylko wstydliwa asymetria klatki piersiowej, a przede wszystkim sygnał, by udać się do specjalisty i usunąć zbędną tkankę, gdyż może być początkiem śmiertelnej choroby.

Problem powiększonych, jakby kobiecych piersi u mężczyzn dotyka w Polsce już prawie co trzeciego pana w różnym wieku i coraz częściej nie jest spowodowany wyłącznie niehigienicznym trybem życia. Ale po kolei.

Ginekomastiaco to jest?

Przyczyny, objawy i zagrożenia.

Andrzej ma trzydzieści osiem lat i sieć salonów spa oferujących usługi detaillingu dla luksusowych samochodów. Od piętnastu lat również jego pasją jest siłownia i rzeźbienie sylwetki. Może pochwalić się nawet kilkoma trofeami za wygrane zawody kulturystyczne. Kiedyś trenował zapamiętale pięć razy w tygodniu, ale ostatnio zmienił tryb życia, ożenił się, zwolnił tempo i na siłowni pojawia się nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu.

Ostatnio zauważył, że jego sylwetka zmieniła się. Oprócz niewielkiego otłuszczenia na brzuchu i bokach, pojawiły się sterczące sutki i duże, jakby kobiece piersi.

Andrzej trenując intensywnie do zawodów kulturystycznych wspomagał swój organizm różnego rodzaju preparatami hormonalnymi i sterydami. Medycyna i chemia często bowiem przychodzi z pomocą sportowcom i pozwala znacząco skrócić drogę do osiągnięcia celu.

Andrzej obecnie mniej trenuje, lecz nie zmienił nawyków żywieniowych i suplementacji sportowej. Przyjmowanie przez Andrzeja preparatów około medycznych bez uprawiania niezbędnego w takich sytuacjach wysiłku fizycznego, doprowadziło do zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Efektem było widoczne powiększenie sutków i piersi.

Ku swojemu zaskoczeniu i niepokojowi, lekarz ostrzegł go przed zaniedbaniem schorzenia ginekomastii, gdyż grozić to może rakiem piersi. A nowotwór sutka u mężczyzn jest wysoce niebezpieczny.

Ginekomastia to przerost sutka u mężczyzn spowodowany najczęściej zmianami hormonalnymi lub otyłością. Rozrost tkanki gruczołowej może objawić się jednostronnie lub w obydwu piersiach. Gruczoł piersiowy staje się tkliwy, drażliwy i bolesny.

Problem ten dotyka mężczyzn w różnym wieku i obecnie szacuje się, że już 25 – 30% populacji panów jest zagrożonych ginekomastią.

Ginekomastia występuje już u noworodków płci męskiej i dorastających chłopców. W wielu przypadkach ustępuje samoistnie, gdy zakończy się okres burzy hormonalnej. Czasem jednak pod wpływem niewłaściwej diety i braku ruchu, stan ten może się utrwalić i być początkiem kłopotów zdrowotnych oraz poważnych problemów natury psychologicznej.

Gdy wstyd odbiera radość z codziennych przyjemności…

Dziewiętnastoletni Patryk trafił do gabinetu lekarza plastycznego przyprowadzony przez matkę, którą zaalarmował pogarszający się z miesiąca na miesiąc stan psychiczny syna.

Patryk raczej nigdy nie przepadał za aktywnością fizyczną, a ostatnimi czasy w ogóle odmawiał uprawiania jakiegokolwiek sportu. Gra w piłkę czy pływanie wiązały się z rozbieraniem w męskiej szatni i pokazywaniem nagiego ciała kolegom w przebieralni, a Patryk chciał tego uniknąć za wszelką cenę.

Rówieśnicy wyśmiali kiedyś w okrutny sposób jego trzęsące się i obrzmiałe piersi i od tamtej pory Patryk przestał rozbierać się na plaży czy przebieralni. Pomimo ciepłych dni zakładał dwie, trzy koszulki, by ukryć odstające sutki. Chodził zgarbiony, zaczął unikać kolegów i koleżanek, rezygnować ze wspólnych wyjazdów i spotkań. Stał się odludkiem i wpadł w depresję.

Na szczęście matka w porę zauważyła zły stan zdrowia psychicznego Patryka i po szczerej rozmowie z synem, zaczęła szukać rozwiązania ginekomastii u swojego dziecka.

W ten sposób trafili do kliniki chirurgii plastycznej.

Ginekomastia – do kogo się udać z problemem?

Do chirurga czy chirurg plastycznego?

Usunięcie przerośniętego gruczołu piersiowego u mężczyzn może przeprowadzić zwykły lekarz chirurg w szpitalu. Czemu zatem udać się do lekarza o specjalizacji chirurgia plastyczna?

Lekarz chirurg oczywiście usunie problem kobiecych piersi, ale najprawdopodobniej pozostawi ciało pacjenta w nieestetycznych bliznach pooperacyjnych. Zadaniem chirurgii jest po prostu wycięcie podejrzanej tkanki i zaszycie ciała. Wygląd i samopoczucie pacjenta ma dla zwykłego chirurga drugorzędne znaczenie. Chirurgia bowiem skupia się wyłącznie na zdrowiu, a nie na estetyce.

Lekarz plastyk natomiast oprócz niezbędnych czynności chirurgicznych,  odessie przy pomocy liposukcji tłuszcz z całej klatki piersiowej, wymodeluje ciało i nada mu męski charakter. Chirurg o specjalności plastycznej postara się, by blizny były niewidoczne, a efekt końcowy zadowalający dla pacjenta.

Po zabiegu niezbędne jest również pobranie próbek i przesłanie ich do badania histopatologicznego, by wykluczyć groźne choroby.

Usunięcie ginekomastii jest proste, bezbolesne i nieskomplikowane. Może być wykonywane u mężczyzn w dobrym, ogólnym stanie zdrowia.

Przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent jest zabezpieczony opatrunkiem i przez pewien czas nie może uprawiać sportu.

Końcowym efektem można się cieszyć już po siedmiu, dziesięciu dniach od zabiegu.

Panowie! Dbajcie o siebie!

Niezależnie od tego, czy masz dziewiętnaście, trzydzieści osiem czy sześćdziesiąt lat, przerośnięte piersi u mężczyzny to sygnał do zmiany trybu życia, diety oraz wizyty u lekarza.

Jeśli zostanie postawiona diagnoza ginekomastii, udaj się bezzwłocznie do zaufanego lekarza chirurga plastycznego.

Wstydliwy problem zniknie, a prawdopodobieństwo groźnej choroby zostanie skutecznie zażegnane.

Najnowsze posty

Blog

Jak pozbyć się bruzd nosowo-wargowych

13.02.2020

Skuteczne metody pozbycia się bruzd nosowo-wargowych. Proces starzenia się skóry zaczyna się około dwudziestego roku życia, lecz pierwsze widoczne oznaki upływającego czasu zaczynają nam przeszkadzać, gdy zbliżamy się do czterdziestki. Jednym z najbardziej widocznych śladów przemijającego czasu są zmarszczki i bruzdy na twarzy. Jak powstają bruzdy nosowo-wargowe, fałdy i załamania skóry? Jakie są sposoby na […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window