ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Ginekomastia – objawy

drgrzesiak 07.08.2019

Ginekomastia – objawy

GInekomastia to wstydliwy problem panów czy śmiertelne zagrożenie?

Słońce świeci ogrzewając świat wokół, nadeszły wakacje, a letnia, ciepła aura skłania wszystkich nas do zakładania okularów przeciwsłonecznych i do …. zdejmowania zbędnej, wierzchniej odzieży.  Zmieniamy ubiór i zakładamy lekkie bluzki, koszulki czy spodenki.

Coraz częściej również można zobaczyć na ulicy lub na plaży mężczyzn w różnym wieku i o zróżnicowanym stopniu nadwagi. To, co jest charakterystyczne i na co chcemy zwrócić baczniejszą uwagę, to nieproporcjonalnie duże piersi ze sterczącymi sutkami u panów.

Na pewno spotkaliście Państwo mężczyzn, których wygląd charakteryzuje obfity biust i wyraźnie odstające przez ubranie sutki. Schorzenie ginekomastii to nie tylko wstydliwa asymetria klatki piersiowej, a przede wszystkim sygnał, by udać się do specjalisty i usunąć zbędną tkankę, gdyż może być początkiem śmiertelnej choroby.

Problem powiększonych, jakby kobiecych piersi u mężczyzn dotyka w Polsce już prawie co trzeciego pana w różnym wieku i coraz częściej nie jest spowodowany wyłącznie niehigienicznym trybem życia. Ale po kolei.

Ginekomastiaco to jest?

Przyczyny, objawy i zagrożenia.

Andrzej ma trzydzieści osiem lat i sieć salonów spa oferujących usługi detaillingu dla luksusowych samochodów. Od piętnastu lat również jego pasją jest siłownia i rzeźbienie sylwetki. Może pochwalić się nawet kilkoma trofeami za wygrane zawody kulturystyczne. Kiedyś trenował zapamiętale pięć razy w tygodniu, ale ostatnio zmienił tryb życia, ożenił się, zwolnił tempo i na siłowni pojawia się nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu.

Ostatnio zauważył, że jego sylwetka zmieniła się. Oprócz niewielkiego otłuszczenia na brzuchu i bokach, pojawiły się sterczące sutki i duże, jakby kobiece piersi.

Andrzej trenując intensywnie do zawodów kulturystycznych wspomagał swój organizm różnego rodzaju preparatami hormonalnymi i sterydami. Medycyna i chemia często bowiem przychodzi z pomocą sportowcom i pozwala znacząco skrócić drogę do osiągnięcia celu.

Andrzej obecnie mniej trenuje, lecz nie zmienił nawyków żywieniowych i suplementacji sportowej. Przyjmowanie przez Andrzeja preparatów około medycznych bez uprawiania niezbędnego w takich sytuacjach wysiłku fizycznego, doprowadziło do zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Efektem było widoczne powiększenie sutków i piersi.

Ku swojemu zaskoczeniu i niepokojowi, lekarz ostrzegł go przed zaniedbaniem schorzenia ginekomastii, gdyż grozić to może rakiem piersi. A nowotwór sutka u mężczyzn jest wysoce niebezpieczny.

Ginekomastia to przerost sutka u mężczyzn spowodowany najczęściej zmianami hormonalnymi lub otyłością. Rozrost tkanki gruczołowej może objawić się jednostronnie lub w obydwu piersiach. Gruczoł piersiowy staje się tkliwy, drażliwy i bolesny.

Problem ten dotyka mężczyzn w różnym wieku i obecnie szacuje się, że już 25 – 30% populacji panów jest zagrożonych ginekomastią.

Ginekomastia występuje już u noworodków płci męskiej i dorastających chłopców. W wielu przypadkach ustępuje samoistnie, gdy zakończy się okres burzy hormonalnej. Czasem jednak pod wpływem niewłaściwej diety i braku ruchu, stan ten może się utrwalić i być początkiem kłopotów zdrowotnych oraz poważnych problemów natury psychologicznej.

Gdy wstyd odbiera radość z codziennych przyjemności…

Dziewiętnastoletni Patryk trafił do gabinetu lekarza plastycznego przyprowadzony przez matkę, którą zaalarmował pogarszający się z miesiąca na miesiąc stan psychiczny syna.

Patryk raczej nigdy nie przepadał za aktywnością fizyczną, a ostatnimi czasy w ogóle odmawiał uprawiania jakiegokolwiek sportu. Gra w piłkę czy pływanie wiązały się z rozbieraniem w męskiej szatni i pokazywaniem nagiego ciała kolegom w przebieralni, a Patryk chciał tego uniknąć za wszelką cenę.

Rówieśnicy wyśmiali kiedyś w okrutny sposób jego trzęsące się i obrzmiałe piersi i od tamtej pory Patryk przestał rozbierać się na plaży czy przebieralni. Pomimo ciepłych dni zakładał dwie, trzy koszulki, by ukryć odstające sutki. Chodził zgarbiony, zaczął unikać kolegów i koleżanek, rezygnować ze wspólnych wyjazdów i spotkań. Stał się odludkiem i wpadł w depresję.

Na szczęście matka w porę zauważyła zły stan zdrowia psychicznego Patryka i po szczerej rozmowie z synem, zaczęła szukać rozwiązania ginekomastii u swojego dziecka.

W ten sposób trafili do kliniki chirurgii plastycznej.

Ginekomastia – do kogo się udać z problemem?

Do chirurga czy chirurg plastycznego?

Usunięcie przerośniętego gruczołu piersiowego u mężczyzn może przeprowadzić zwykły lekarz chirurg w szpitalu. Czemu zatem udać się do lekarza o specjalizacji chirurgia plastyczna?

Lekarz chirurg oczywiście usunie problem kobiecych piersi, ale najprawdopodobniej pozostawi ciało pacjenta w nieestetycznych bliznach pooperacyjnych. Zadaniem chirurgii jest po prostu wycięcie podejrzanej tkanki i zaszycie ciała. Wygląd i samopoczucie pacjenta ma dla zwykłego chirurga drugorzędne znaczenie. Chirurgia bowiem skupia się wyłącznie na zdrowiu, a nie na estetyce.

Lekarz plastyk natomiast oprócz niezbędnych czynności chirurgicznych,  odessie przy pomocy liposukcji tłuszcz z całej klatki piersiowej, wymodeluje ciało i nada mu męski charakter. Chirurg o specjalności plastycznej postara się, by blizny były niewidoczne, a efekt końcowy zadowalający dla pacjenta.

Po zabiegu niezbędne jest również pobranie próbek i przesłanie ich do badania histopatologicznego, by wykluczyć groźne choroby.

Usunięcie ginekomastii jest proste, bezbolesne i nieskomplikowane. Może być wykonywane u mężczyzn w dobrym, ogólnym stanie zdrowia.

Przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent jest zabezpieczony opatrunkiem i przez pewien czas nie może uprawiać sportu.

Końcowym efektem można się cieszyć już po siedmiu, dziesięciu dniach od zabiegu.

Panowie! Dbajcie o siebie!

Niezależnie od tego, czy masz dziewiętnaście, trzydzieści osiem czy sześćdziesiąt lat, przerośnięte piersi u mężczyzny to sygnał do zmiany trybu życia, diety oraz wizyty u lekarza.

Jeśli zostanie postawiona diagnoza ginekomastii, udaj się bezzwłocznie do zaufanego lekarza chirurga plastycznego.

Wstydliwy problem zniknie, a prawdopodobieństwo groźnej choroby zostanie skutecznie zażegnane.

Najnowsze posty

Blog

Jak powiększyć usta?

13.02.2020

Pełne, jędrne, symetryczne usta kobiece to współcześnie jeden z głównych atrybutów urody kobiecej. Co zrobić jednak, gdy natura poskąpiła nam pełnego kształtu lub wargi straciły kształt pod upływem wieku? Jakie są rodzaje powiększania ust? Ile kosztuje powiększenie ust? Zapraszamy do dalszej części artykułu. Usta kobiety w historii – zmysłowość, grzech czy wulgarność? Mało która część […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window