ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Zanim zdecydujesz się na zabieg – procedura bez tajemnic

drgrzesiak 11.02.2021

Zanim zdecydujesz się na zabieg – procedura bez tajemnic

Obecnie niemal każdy, i to bez większych trudności oraz długiego czasu oczekiwania, może poddać się wybranemu zabiegowi medycyny estetycznej. Pokusa jest tym większa, gdyż wiele z nich to zabiegi naprawdę bezpieczne, nieinwazyjne, przeprowadzane w ekspresowym tempie i… atrakcyjne cenowo. Ale czy rzeczywiście droga do pozbycia się niechcianych niedoskonałości i uzyskania upragnionego wyglądu jest tak prosta? Zanim podejmiesz decyzję o poddaniu się wybranemu zabiegowi, poznaj ogólną procedurę, którą musisz „zaliczyć”!

Studzimy emocje…

Decyzja o poddaniu się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej zdecydowanie nie powinna być podyktowana czynnikami zewnętrznymi (jak np. opinia innych) i podejmowana bez dokładnego rozważenia wszystkich za i przeciw, w silnych emocjach. Być może to truizm, ale warto mocno podkreślić ten fakt. Na szczęście wybór zabiegu i decyzję o poddaniu się mu do faktycznego jego wykonania dzieli kilka formalności, bez dopełnienia których lekarz nie podejmie się zadania. Dla świadomego, odpowiedzialnego specjalisty legalność zabiegu i przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta są bowiem najważniejsze. Jak zatem uruchomić procedurę i jak wygląda ona od samego początku? Na co się przygotować?

Po pierwsze: rozmowa

Teoretycznie rzecz dość oczywista, bo przecież musisz spotkać się z lekarzem w celu poinformowania go o tym, jakiemu zabiegowi chcesz się poddać, ale… To właśnie od konsultacji zależą dalsze losy ewentualnego zabiegu. W jej trakcie lekarz przeprowadzi bardzo dokładny wywiad i z pewnością zleci badania do wykonania. To również czas na zadawanie wszelkich nurtujących Cię pytań i wyjaśnianie wątpliwości. Dopiero po otrzymaniu i przeanalizowaniu wyników badań lekarz wyrazi zgodę na wykonanie zabiegu (lub nie) i ustali jego termin.

Czy lekarz może odmówić wykonania zabiegu?

Tak. Lekarz ma prawo odmówić wykonania zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej bądź medycyny estetycznej. Odmowa nie powinna budzić żadnych wątpliwości w sytuacji, gdy wyniki badań pacjenta są złe lub/i gdy cierpi on na różnego rodzaju schorzenia stanowiące stałe lub czasowe przeciwwskazanie do przeprowadzenia wybranego zabiegu. Lekarz musi umieć obiektywnie ocenić stopień ryzyka oraz to czy korzyści płynące z zabiegu przewyższają owe ryzyko.

Ale to nie wszystko. Lekarz musi umiejętnie ocenić nie tylko stan fizyczny pacjenta, co z pomocą badań jest stosunkowo proste, ale również jego stan psychiczny. Ta druga kwestia wymaga od niego znacznie głębszego wglądu i wyczucia. Rzeczą niezaprzeczalną jest, że osoby decydujące się na zabieg, w głównej mierze chcą poprawić swój wygląd, samopoczucie i samoocenę. Istnieje jednak subtelna różnica pomiędzy potrzebą i koniecznością a zachcianką, chwilowym kaprysem, nie mówiąc już o podejmowaniu tego typu decyzji w wyniku presji wywieranej ze strony otoczenia. Jeżeli lekarz podejrzewa, że pacjentem kierują niewłaściwe pobudki, może zażądać stosownego zaświadczenia od takiego specjalisty jak psychiatra czy psycholog.

Ponadto lekarz może odmówić wykonania zabiegu, jeśli ponad wszelką wątpliwość widzi, że oczekiwania i nadzieje pacjenta związane z efektami zabiegu są zbyt duże i w żaden sposób nie pokrywają się z rzeczywistością. Wówczas zabieg może bowiem przynieść efekt wręcz odwrotny do zamierzonego i co za tym idzie, pogorszyć stan psychiczny.

Przygotowanie do zabiegu

Jeśli rozmowa przebiegła pomyślnie, wyniki badań są w normie i lekarz ustalił termin zabiegu, możesz zacząć przygotowywać się do wielkiego dnia. W trakcie konsultacji specjalista przekaże Ci wszystkie szczegóły. Na miejsce zabierz wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, jak piżama, niezbędne dokumenty, telefon. Wcześniej zadbaj o to, aby bliska osoba odebrała Cię po zabiegu do domu. Po znieczuleniu niewskazane jest samodzielne prowadzenie samochodu czy męczący, długotrwały powrót publicznymi środkami komunikacji.

Pamiętaj o tym, że przed zabiegiem musisz być na czczo. Najlepiej już dzień wcześniej jedz tylko lekkie posiłki, nie pij alkoholu. Nie nakładaj makijażu ani żadnego balsamu i kremu na ciało w dniu zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu

To, jak będzie przebiegał powrót do pełnej sprawności i ile będzie trwał, w dużej mierze zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Ale nie tylko. Każdy pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że absolutnie koniecznym jest ścisłe stosowanie się do wytycznych lekarza – zarówno w kwestii pielęgnacji rany po zabiegu, diety, aktywności, etc. Warto wybrać sprawdzoną klinikę, w której pracują profesjonaliści z długoletnim doświadczeniem. W ten sposób zyskasz pewność, że znajdziesz się pod najlepszą opieką, a powrót do formy będzie przebiegał bez zakłóceń.

W zależności od rodzaju zabiegu rekonwalescencja trwa średnio od 7 do 21 dni. W tym czasie warto zadbać o siebie, prowadzić maksymalnie higieniczny tryb życia, nie przeciążać się. Najczęściej rekomendowana jest rezygnacja z intensywnych ćwiczeń, wizyty w siłowni, na basenie czy w saunie.

Ryzyko zabiegu

Jak już zostało wyżej nadmienione, lekarz musi z niezwykłą starannością ocenić ryzyko zabiegu w przypadku konkretnego pacjenta, biorąc pod uwagę zarówno jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej odbywa się w sposób mało inwazyjny, a co za tym idzie, ryzyko powikłań jest znikome. Niemniej należy pamiętać o tym, że zabieg taki zawsze jest ingerencją w ciało.

Czy warto?

Odpowiedzi na to pytanie każdy pacjent musi udzielić sobie samodzielnie, w zgodzie ze swoimi przekonaniami i oczekiwaniami. Lekarz prowadzący jest natomiast właśnie między innymi od tego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i wspierać pacjenta na każdym etapie procedury zabiegowej. Zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej są dobrodziejstwem naszych czasów, gdyż w szybki i stosunkowo bezpieczny sposób pozwalają przywrócić utracone piękno (często w wyniku choroby lub wypadku), a tym samym pewność siebie i radość życia. Należy do nich jednak podchodzić z należytą rozwagą i nie pozwolić na to, aby decyzje z nimi związane podejmowane były w silnych emocjach.

Najnowsze posty

Blog

Ile kosztuje powiększenie biustu?

11.10.2019

Powiększanie piersi to jeden z najpowszechniej wykonywanych na świecie zabiegów chirurgicznych. Czemu tak jest? Kto decyduje się na powiększanie piersi? Czy z implantami można karmić piersią? Ile kosztuje powiększenie biustu? Jakie są metody? Czy powiększanie biustu boli i czy jest bezpieczne? Na te pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w poniższy artykule. Zabieg powiększania piersi jest […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window