ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Lipomastia – męski problem

drgrzesiak 17.03.2020

Lipomastią nazywamy nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy piersi u mężczyzn. Przypadłość ta dotyka panów w różnym wieku.

Czym lipomastia różni się od ginekomastii? Czy lipomastia jest groźna? Jak leczyć lipomastię?

Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Otyłość – choroba współczesnego świata

Prawdziwą plagą współczesnego świata jest nadwaga i otyłość. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że obecnie już 400 mln ludzi na całym świecie zmaga się z tym problemem. Nadwaga stanowi szóstą w kolejności przyczynę zgonów na świecie.

Przyczyn tego stanu rzeczy należy szukać w:

  • niewłaściwym sposób odżywiania
  • zbyt małej dawce ruchu w stosunku do spożytego jedzenia (nadwyżka kaloryczna)
  • źle zbilansowanej diecie (przewaga węglowodanów, cukrów prostych, tłuszczu)
  • spożywaniu wysoko przetworzonej żywności

Nadwaga i otyłość są przyczynami wielu groźnych chorób: cukrzycy typu 2, chorób niedokrwiennych serca, zwyrodnienia stawów, udarów, nadciśnienia, kamicy żółciowej, problemów z oddychaniem i nowotworów.

Jednym z mniej znanym, lecz bardzo powszechnym schorzeniem posiadającym swoje korzenie w otyłości, jest lipomastia u mężczyzn. Lipomastia jest widocznym otłuszczeniem męskiej klatki piersiowej. Piersi męskie zaczynają przypominać biust kobiecy, co najczęściej zawstydza mężczyznę, prowadzi do kompleksów i braku akceptacji swojego ciała.

Czym lipomastia różni się od ginekomastii?

Lipomastia jest bardzo często mylona z ginekomastią. Obydwie choroby są wyłącznie męską przypadłością, wywodzą się z nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej i uczucia bólu w powiększonych piersiach, lecz na tym podobieństwa się kończą.

Ginekomastia bowiem ma swoje podłoże w niepożądanych zmianach i zaburzeniach w gospodarce hormonalnej mężczyzny, lipomastia dotyczy wyłącznie otyłości i nadmiaru tłuszczu.

Ginekomastia jest obserwowana u noworodków płci męskiej, lecz jest to stan przejściowy i po pewnym czasie obrzmienie piersi mija. W naturalnej, bezpiecznej formie ginekomastia występuje u niektórych dorastających chłopców i również przyczyną jest tu burza hormonalna okresu przejściowego ze stanu chłopca do mężczyzny. Natomiast jeśli uczucie bolesnych sutków i nabrzmiałych piersi u młodego mężczyzny się przedłuża, należy udać się na konsultacje do lekarza.

Lipomastia i ginekomastia przysparza pacjentom dużo bólu fizycznego spowodowanego obrzmiałymi i bolesnymi sutkami, lecz najdotkliwszy problem stanowi zawstydzenie i kompleksy.

Mężczyźni z lipomastią wstydzą się rozebrać w męskiej szatni, rezygnują z opalania, kąpieli i basenu. Niechętnie uprawiają sport, gdyż ruch sprawia im dodatkowy ból. Brak akceptacji własnego ciała prowadzi do izolacji towarzyskiej, a nawet do depresji.

Rozwiązaniem problemów związanych z lipomastią jest zmiana trybu życia i żywienia oraz wzmożona aktywność fizyczna, by doprowadzić do deficytu kalorycznego i zrzucić wagę.

Niestety, bardzo często zdeterminowanym mężczyznom udaje się w końcu schudnąć, lecz problem bolesnych i powiększonych piersi zostaje. Co wtedy?

Medycyna plastyczna – pomoc w walce z lipomastią

Zarówno lipomastię, jak i ginekomastię można skutecznie usunąć u chirurga plastycznego. Wykwalifikowany lekarz dokona liposukcji klatki piersiowej, by odessać nadmiar tkanki tłuszczowej, a następnie wymodeluje górną część ciała mężczyzny, by przywrócić mu właściwe, męskie proporcje i kształty.

Blizny pooperacyjne są mało widoczne, a efekt końcowy nadzwyczaj zadowalający dla pacjenta.

Po operacji tkanki pobrane z okolicy piersi oddaje się do analizy, by całkowicie wykluczyć nowotwór piersi.

Najnowsze posty

Blog, Korekta nosa

Gdzie najlepiej wykonać operację plastyczną nosa?

11.09.2019

Operacje plastyczne nosa, zaraz po powiększaniu piersi, to najpopularniejszy rodzaj zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej zarówno w Polsce, jak i na świecie. I mimo, iż panie dalej przodują w liczbie wykonywanych operacji upiększających, to panowie z roku na rok dzielnie je doganiają. Poziom dzisiejszej medycyny plastycznej pozwala na korektę defektów natury i jednoczesne zachowanie swojej […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window