Kobiece piersi u faceta - przyczyny powstawania lipomastii i ginekomastii?

Lipomastia i ginekomastia to dwie męskie przypadłości charakteryzujące się obrzmiałymi, kobiecymi piersiami i bolesnymi sutkami. Obie choroby wyglądają podobnie, lecz przyczyny ich powstania są różne.

Ginekomastia ma swoje podłoże w nieprawidłowych zmianach hormonalnych, a lipomastia wiąże się bardziej z otyłością.

Obydwie przypadłości dotykają już prawie 30 % męskiej populacji krajów rozwiniętych i dotyczą mężczyzn w każdym wieku.

Lipomastia

Otyłość jest poważnym problemem współczesnego świata. Powodów nadwagi jest wiele. Za mało się ruszamy, za dużo jemy, spożywamy przetworzoną, sztuczną żywność. Spędzamy czas siedząc przed komputerem lub telewizorem. W efekcie tyjemy i zapadamy na coraz więcej poważnych chorób, takich jak schorzenia układu krążenia, cukrzyca, problemy ze stawami, z układem pokarmowym i odpornościowym.

Duża część męskiej populacji zmaga się również z inną stroną otyłości, czyli z lipomastią.

Lipomastia to schorzenie charakteryzujące się nadmiernym rozrostem tkanki piersiowej u panów. Męskie piersi stają się wypukłe, przypominają nawet biust kobiecy. Mężczyźni dotknięci lipomastią często skarżą się na bolesność sutków.

Lecz przede wszystkim lipomastia jest przyczyną wstydu, niechęci do własnego ciała i zaburzenia kondycji psychicznej.

Panowie o kobiecych piersiach wstydzą się rozebrać w szatni lub na basenie. Unikają sportów, by nie narażać się na kpiny czy szyderstwo. Jednocześnie, paradoksalnie pozbawiają się w ten sposób jednej z możliwych dróg do poprawy własnej kondycji fizycznej, gdyż sport i właściwa dieta w większości przypadków poprawiają wizualny stan lipomastii. Choć nie zawsze.

Ginekomastia

Na pierwszy rzut oka mężczyźni dotknięci ginekomastią i lipomastią wyglądają podobnie. Objawy rzeczywiście mogą być identyczne: duży, kobiecy biust, bolesne sutki, problemy z samoakceptacją, lecz na tym podobieństwa się kończą.

Przyczyną ginekomastii są bowiem zmiany hormonalne w ciele mężczyzny. Rozróżniamy dwa rodzaje ginekomastii: naturalna, która występuje często u niemowląt i chłopców w wieku dorastania. Swoje źródło ma w stanie przejściowej burzy hormonalnej. Najczęściej problem z rozrośniętymi piersiami zanika samoistnie po kilku miesiącach, gdy gospodarka hormonalna wróci do równowagi.

Drugi rodzaj ginekomastii powinien zaniepokoić panów dotkniętych przerostem mięśnia sutkowego, gdyż może być przyczyną nowotworu piersi. Rak sutka u mężczyzn jest chorobą śmiertelnie niebezpieczną, gdyż rzadko jest poprawnie diagnozowany, a co za tym idzie – najczęściej kończy się śmiercią pacjenta.

Dlatego niezmiernie ważne jest zgłaszanie się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny rozrostu mięśnia sutkowego u panów.

Dużą grupą pacjentów skarżących się na kobiece piersi są sportowcy uprawiający sporty sylwetkowe lub siłowe. W dyscyplinach tych bardzo często stosuje się suplementy na bazie hormonów wzrostu, które mają za zadanie przyspieszyć proces budowy mięśni.

Medykamenty na bazie hormonów wzrostu nie są zakazane, lecz powinny być stosowane pod kontrolą lekarza lub doświadczonego dietetyka. Ważnym uzupełnieniem do kuracji hormonalnej musi być odpowiednio ciężki trening siłowy.

Jeśli zabranie ćwiczeń, a suplementy są dawkowane, może nastąpić rozrost mięśni piersiowych u mężczyzn na kształt kobiecego biustu.

Jak pozbyć się kobiecych piersi u faceta?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kobiece piersi u faceta to zarówno przyczyna wstydu i niechęci do własnego ciała, jak i potencjalne źródło poważnych problemów medycznych. Jak zatem pozbyć się kobiecego biustu?

Po pierwsze: sport.

Zmniejszenie otyłości może znacznie wspomóc panów w walce z powiększonymi piersiami.

Po drugie: dieta.

Mniejsze racje żywnościowe, jedzenie obfitujące w warzywa, zdrowe białko i tłuszcz nieprzetworzony wspomoże wraz z dawką ruchu zmniejszenie przerostu biustu.

Po trzecie: chirurg plastyczny.

Niestety, przy dużej nadwadze nawet restrykcyjna dieta i zwiększona dawka ruchu może nie przynieść zamierzonego efektu związanego z przerostem sutka. Jedynym sposobem pozostaje wizyta u specjalisty.

Konsultacja z chirurgiem plastykiem jest ważna z dwóch względów: medycznego, gdyż pacjent zostanie przebadany na okoliczność występowania nowotworu piersi oraz estetycznego. Chirurg plastyczny w skuteczny i trwały sposób jest w stanie usunąć nadmiar tłuszczu z klatki piersiowej u mężczyzn oraz tak wymodelować sylwetkę, by osiągnęła pożądane przez panów proporcje.

Czemu warto udać się do chirurga plastycznego, a nie do zwykłego specjalisty z dyplomem w chirurgii ogólnej?

Zabieg usunięcia przerostu piersi u mężczyzn jest czynnością z zakresu chirurgii i większość lekarzy tej specjalizacji jest w stanie podjąć się operacji. Specjaliści medycyny plastycznej jednak zadbają dodatkowo, by wygląd ciała po zabiegu był jak najlepszy i by ślady po interwencji były możliwie najmniej widoczne. Na tym polega właśnie główna różnica pomiędzy chirurgami, którzy ratują ludzkie życie, a lekarzami medycyny plastycznej.

© 2021 Klinika Grzesiak. Wszelkie prawa zastrzeżone.