Niezależnie od indywidualnej potrzeby, z jaką zgłasza się pacjentka, pierwszym krokiem jest określenie ilości tłuszczu w ciele i wyznaczenie miejsc, z jakich można pobrać materiał wypełniający. Osoby wyjątkowo szczupłe i pozbawione tkanki tłuszczowej mogą nie zostać zakwalifikowane do zabiegu przeszczepu tłuszczu autogennego.
Następnie, po wykonaniu odpowiednich badań lekarskich umożliwiających wykonanie znieczulenia ogólnego, pacjentka jest poddana zabiegowi liposukcji. Tłuszcz zostaje pobrany ręcznie przez chirurga plastycznego. Uzyskany materiał zostaje na dalszym etapie poddawany starannemu wirowaniu, by odseparować zbędne składniki, a pozostawić najcenniejsze.
Uzyskana w wirowaniu emulsja tłuszczowa, wzbogacona o komórki macierzyste jest podawana w piersi, w miejsca wybrane do rekonstrukcji, powiększenia lub uzupełnienia ubytków czy dysproporcji. Czynności tej dokonuje się przy użyciu cienkich kaniul.
Nie ma konieczności nacinania skóry piersi, więc nie powstają żadne blizny, a rekonwalescencja po zabiegu przebiega błyskawicznie. Pierś po lipofillingu jest miękka, naturalnie wypełniona i nie ma możliwości, by pomylić ją z biustem wypełnionym sztucznym implantem. Podlega działaniu grawitacji i układa się jak normalna pierś.
Jest jeszcze jedna przewaga nad metodą ze sztucznymi implantami: piersi po lipofillingu nie wymagają wymiany wypełniacza, jak to ma miejsce w przypadku implantów silikonowych, które należy wymieniać co 10 lat. Piersi wypełnione własnym tłuszczem pozostają z pacjentką do końca życia ciesząc swym naturalnym wyglądem.