ul. Czerniakowska 178a,
Warszawa
+48 22 407 33 07
+48 572 312 121

Jak wyprostować nos?

drgrzesiak 17.03.2020

Masz skrzywiony nos? A może masz garb na nosie? Jak wyprostować nos? Do kogo się zwrócić? Jakie potrzebne są badania lekarskie? Jak długo trwa rekonwalescencja? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Pierwsze operacje nosa

Najstarsze wzmianki o pierwszych operacjach nosa pochodzą z terenów dzisiejszych Indii, a datowane są na kilka tysięcy lat przed naszą erą.

W starożytnych czasach częstym sposobem karania za przewinienia była amputacja nosa lub uszu delikwenta. I stąd też pierwsze próby przywrócenia utraconego wyglądu.

Przez kolejne wieki, wojny, pojedynki, choroby i wypadki przysparzały protoplastom dzisiejszych chirurgów plastycznych bardzo wielu pacjentów.

Do czasu wynalezienia pierwszego znieczulenia w 1846 roku, jedynymi środkami do ograniczenia bólu podczas operacji był alkohol, marihuana i opium. Trudno sobie więc wyobrazić ogrom cierpienia, jakie musieli znosić pacjenci dawnych chirurgów.

Dziś, by wyprostować nos, nie trzeba cierpieć. Wystarczy znaleźć odpowiedniego specjalistę i umówić termin.

Kto pragnie wyprostować nos?

Nos, choć fascynuje mniej niż oczy, usta czy włosy, stanowi centralny, najbardziej wyeksponowany punkt na twarzy każdego człowieka. Gdy nos zaburza harmonię i proporcje oblicza, przykuwa do siebie spojrzenia i odciąga uwagę od całości twarzy.

Garbaty, skrzywiony, źle zrośnięty po złamaniu, haczykowaty, zbyt pulchny nos staje się przytłaczający dla osoby, która patrzy na niego codziennie z lustra.

Trudno przekonać niezadowolonych, że inne części twarzy są atrakcyjne, gdyż widzą oni wyłącznie defekt w postaci nosa.

Dlatego też kompleksy spowodowane niezadowoleniem z nosa są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do klinik chirurgii plastycznej.

Przygotowanie do zabiegu korekcji nosa

Rhinoplastyka, bo tak fachowo nazywa się korekta nosa przeprowadzana jest w klinikach medycyny plastycznej przez wyspecjalizowanego lekarza. Przed wyborem chirurga należy sprawdzić opinie dotyczące lekarza, a przede wszystkim doświadczenie w operacjach nosa i odbyte szkolenia i kursy. Informacje takie powinny znaleźć się na stronie kliniki lub lekarza albo powinny być dostępne w recepcji przychodni medycznej.

Przed zabiegiem rhinoplastyki niezbędna jest przynajmniej jedna wizyta konsultacyjna. To doskonały czas, by dowiedzieć się wszelkich szczegółów dotyczących operacji oraz wyjaśnić wątpliwości. Na spotkaniu lekarz zaleci niezbędne badania potrzebne do operacji:

  • morfologię
  • mocz
  • badanie serca
  • poziom krzepliwości
  • szczepienia ochronne

Przebieg zabiegu korekcji nosa

Zabieg korekcji nosa odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Trwa od jednej do dwóch godzin. W zależności od rodzaju usuwanego defektu, przyjmuje się odpowiednią procedurę. Lekarz dokonuje nacięcia od wewnątrz, a czasem i od zewnątrz nosa, by dostać się do części chrzęstnych. Następnie modeluje nos i unieruchamia go od środka (setonami) i na zewnątrz (plastikowy opatrunek usztywniający). Po wygojeniu blizny są praktycznie niewidoczne.

Zalecenia pooperacyjne

Rekonwalescencja po zabiegu trwa od 7 do 10 dni i w tym czasie pacjent powinien unikać wzmożonego wysiłku fizycznego oraz jedzenia ostrych potraw.

Najnowsze posty

Blog

Operacja uszu – częste powody, sposób leczenia

17.03.2020

Do kogo skierowane są operacje uszu? Kiedy można wykonać zabieg korekcji? Czy operacje uszu są bezpieczne? Ile kosztuje zabieg? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu. Powody deformacji uszu Wady rozwojowe uszu mogą powstać na etapie życia płodowego lub wskutek przyczyn genetycznych. Choroby wirusowe, niektóre leki, nadużywanie alkoholu przez matkę w ciąży, promieniowanie jonizujące mogą zaburzyć prawidłowy […]

Czytaj więcej

Kategorie

Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Zapisz się na konsultacje »

KONTAKT

KLINIKA GRZESIAK
ul. Czerniakowska 178a, 00-440 Warszawa

Telefon: +48 22 407 33 07
Tel.kom: +48 572 312 121

e-mail: info@klinikagrzesiak.pl

window