Estetyka skóry zawsze odgrywała ważną rolę w życiu ludzi. Już człowiek pierwotny wykorzystywał informacje zawarte w wyglądzie. Plemienne znakowanie ciała dawało poczucie bezpieczeństwa, mówiło o przynależności, miało związek z magią. Kanony piękna obowiązujące w różnych epokach, narzucały formy estetyczne. Starożytni Egipcjanie i Grecy przywiązywali ogromną wagę do wyglądu zewnętrznego, do dziś stosujemy praktykowane przez nich sposoby pielęgnacji ciała. Średniowieczni asceci odrzucając higienę, przyczynili się do ukierunkowania renesansowych i barokowych zasad estetyki wyłącznie na upiększanie. Dopiero w dziewiętnastym wieku nastąpił ponowny zwrot i do eksponowania urody zaczęto wykorzystywać osiągnięcia dynamicznie rozwijających się dziedzin naukowych tj. chemia, medycyna ze szczególnym zorientowaniem na dermatologię, fizykoterapię i chirurgię kosmetyczną.

Autologiczny przeszczep tłuszczu - MICROLIPOFILING

Obok wcześniej stosowanych w tym celu metod jak: peelingi medyczne, fotoodmładzanie, mezoterapia, powstają nowe zabiegi. Do takich należy autologiczny przeszczep tłuszczu – MICROLIPOFILING stosowany co prawda od 30 lat ale od niedawna w nowej zwiększającej efekt i zakres formie. Zabieg oparty jest na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej zarówno w chirurgii estetycznej (wygładzanie bruzd, korekcja zmarszczek), jak i rekonstrukcyjnej (uzupełnianie ubytków spowodowanych urazami, chorobami i wadami wrodzonymi). Tkankę tłuszczową pobiera się najczęściej z fałdów brzusznych lub przyśrodkowych powierzchni ud. Następnie poddaje się ja frakcjonowaniu i odpowiednio przygotowaną przeszczepia. Miejscem wypełnień są najczęściej obszary gdzie w procesie starzenia doszło do osłabienia wypukłości czoła, policzków czy podbródka. Uzupełnia się tkankę tłuszczową tam gdzie doszło do jej zaniku w wyniku czego powierzchnia skóry zapadła się. Ostrzyknięciem można zapobiec zbliżeniu się mięśni do powierzchni skóry i postępującym za tym zaburzeniom dynamiki, znoszącym równowagę między siłą skurczu a grubością skóry. Zabiegi wolumetryczne (objętościowe) polegają na odtworzeniu obszarów tkanek miękkich, dając efekt lipoliftingu.

Zalety zabiegu

  • stosunkowo niskie koszty, dzięki własnemu materiałowi do wypełnienia,
  • małe ryzyko powikłań, wykluczenie odrzuceń i uczuleń, brak blizn,
  • kilkudniowy czas rekonwalescencji,
  • w pełni satysfakcjonujący efekt odmłodzenia.

Zabieg można wykonywać zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Dodatkową zaletą jest możliwość łączenia go np. z plastyką powiek górnych i dolnych. Zabiegi estetyczne wykonywane kilka lat temu dawał słabsze efekty, gdyż nie znano obecnej metody uzupełniania tłuszczu. Osobą młodym również polecana jest ta forma pielęgnacji, jako świetnie korygująca zasinienia pod oczami, czy początkowe zagniecenia skóry w fałdach nosowo-wargowych. Niezwiązana z wiekiem jest także korekta kształtu żuchwy, poprawiająca owal twarzy. Unoszenie łuku brwiowego daje bardzo dobry efekt wizualny dzięki dużej plastyczności wstrzykiwanego materiału. Po wprowadzeniu dawek powyżej 10 ml pojawia się obrzęk, utrzymujący się przez ok. 7 – 10 dni, nie jest to jednak przeszkodą w uczestnictwie w codziennym życiu. Tłuszcz podaje się na dwóch głębokościach, warstwa głębsza zapewnia trwały efekt.

Typowym zabiegiem estetycznym jest powiększenie ust. W tym przypadku efekt utrzymuje się przez ok. 12 miesięcy. Korzystając z możliwości przeszczepu własnego tłuszczu można także modelować sylwetkę, powiększać biust i pośladki, przez podanie ok. 500-800 ml tłuszczu. Piękne efekty uzyskiwane są przez podniesienie obwisłej skóry. Zabieg jest mało inwazyjny, trwa 30- 60 minut, może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po ok. dwóch godzinach pacjent opuszcza gabinet. W pierwszym tygodniu po zabiegu niewskazane jest korzystanie z sauny, basenu i siłowni po to aby tłuszcz wrósł dokładnie w miejsca, w które został przeszczepiony.

Rekonwalescencja

W rekonwalescencji ważna jest współpraca lekarza medycyny estetycznej z kosmetyczką. U wszystkich poddanych zabiegowi MICROLIPOFILINGu należy wykonać serię masaży limfatycznych. Najlepsze są zabiegi manualne, jednak mechaniczne też przynoszą efekty. Drenaż przyspiesz ustąpienie obrzęków. Następnego dnia po zabiegu można rozpocząć kuracje kosmetyczne przyspieszające wchłanianie mikrowylewów (drobnych zasinień), pozostających po wprowadzeniu kaniuli. Delikatne masaże wykonuje się w celu przyniesienia ulgi i poprawy komfortu psycho-fizycznego pacjenta. Wskazane są także zabiegi intensywnie nawilżające i uelastyczniające miejsca zabiegowe na ciele. Zalecane jest stosowanie kosmetyków z arniką i witaminą K ze względu na ich działanie uszczelniające naczynia krwionośne.

Przeszczepianie własnego tłuszczu nie koliduje z żadnymi, w przyszłości wykonywanymi zabiegami z zakresu dermo-kosmetyki.

© 2021 Klinika Grzesiak. Wszelkie prawa zastrzeżone.