Odstające uszy a opinie otoczenia

Czy tego chcemy czy nie, dokonujemy podświadomej oceny spotykanych osób po wyglądzie. To instynktowna czynność, dzięki której nasi przodkowie w jaskiniach potrafili jednym rzutem oka oszacować niebezpieczeństwo lub rozpoznać atrakcyjnego dla siebie partnera seksualnego.

Mimo, iż obecnie dokonujemy wyborów w bardziej wyrafinowany sposób, to jednak wygląd zewnętrzny nadal jest ważny.

Oko ludzkie „lubi” symetrię i harmonię, również rysów twarzy. Wszelkie niezgodności i odstępstwa od proporcjonalności rzucają się w oczy i przyciągają nie zawsze oczekiwaną uwagę.

Tak jest w przypadku zbyt dużych czy złamanych nosów, blizn na twarzy, asymetrii ust oraz rzecz jasna – uszu.

Najczęstszą dysharmonią związaną z narządem słuchu to odstające uszy. Małżowina uszna wyraźnie „odklejona” od czaszki nadaje głowie najczęściej zabawnego, śmiesznego wyglądu.

Odstające uszy przyciągają niechcianą uwagę zwłaszcza w szkole podstawowej, gdy dzieci najczęściej w mało wybredny i okrutny sposób docinają osobie obdarzonej odmiennym wyglądem uszu.

„Plastuś”, „Dumbo”, „uważaj, bo odlecisz!” – inwencja małych złośliwców nie ma granic w przedrzeźnianiu i wytykaniu ofiary. Dlatego też prawie połowa pacjentów zgłaszających się do klinik medycyny plastycznej to rodzice z dziećmi w wieku szkolnym lub będących tuż przed posłaniem dziecka do szkoły podstawowej.

Odstające uszy – geny

Odstające czy zdeformowane uszy to najczęściej kwestia dziedziczna. Kształt i wielkość jest „programowana” już na etapie życia płodowego, między 38 a 50 dniem ciąży.

I niezależnie od starań młodych rodziców, którzy nakładają od pierwszych chwil po porodzie niemowlakowi czapeczki na uszy lub układają na boku, by uszy przylegały, to ich wysiłki nie na wiele się zdadzą. Jeśli uszy dziecka mają odstawać, to tak będzie.

Dlatego też rodzice, którzy sami w dzieciństwie zmagali się z prześladowaniem w szkole, najczęściej chcą oszczędzić podobnych przeżyć własnemu dziecku i decydują się na zabieg korekty uszu u potomka.

Kto decyduje się na zabieg korekty uszu?

Oprócz wspomnianych wcześniej rodziców dzieci o odstających uszach, do chirurga plastycznego zgłaszają się inne osoby niezadowolone z wyglądu własnych uszu.

Do korekty otoplastycznej kwalifikują się pacjenci po urazach, wypadkach (np. zaczepienie o kolczyk w uchu i rozerwanie płatka), w których uszkodzone zostały małżowiny uszne, sportowcy uprawiający agresywne dyscypliny jak MMA, boks, rugby.

Inną, choć rzadszą grupą pacjentów stanowią osoby z deformacjami małżowiny usznej lub z niewykształconą chrząstką.

Deformacje ucha dające niepożądany wygląd:

  • Muszla ucha jest zbyt duża lub gdy górna jej część zawija się do środka
  • Guzek Darwina, wypukłość na zewnętrznej części muszli
  • Ucho o kształcie zwiniętym lub filiżankowym
  • Ucho z dodatkowymi wypustkami chrzęstnymi
  • Ucho szpiczaste, zwane inaczej uchem satyra
  • Ucho Machiavellego

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę do korekcji uszu?

Zabieg otoplastyki jest czynnością chirurgiczną przeprowadzaną w klinikach medycyny plastycznej. Zastanawiając się jak dokonać wyboru najlepszego specjalisty do przeprowadzenia korekty uszu, warto zasięgnąć opinii osób, które poddały się podobnym zabiegom. Informacje takie można znaleźć na forach w sieci oraz na stronach internetowych poszczególnych klinik lub chirurgów plastycznych.

Opinie oczywiście pacjentów są niezmiernie ważne, lecz aby dokonać najlepszego wyboru, należy sprawdzić wykształcenie i zdobyte doświadczenie lekarza, który wykonuje podobne operacje. Informacje o zdobytych dyplomach i certyfikaty dopuszczające do zawodu chirurga są dostępne na stronach internetowych klinik lub samych lekarzy.

Najczęściej renomowani specjaliści przyjmują w klinikach prywatnych usytuowanych w największych miastach Polski, w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu.

Przygotowanie do zabiegu korekcji uszu – otoplastyki

Korektę uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wyjątek stanowią mniejsze dzieci, które są najczęściej dość niesfornymi pacjentami i aby nie przeszkadzały w delikatnych czynnościach chirurgicznych, najczęściej się je usypia w znieczuleniu ogólnym.

Przed operacją uszu należy wykonać zlecone przez lekarza badania:

  • morfologia
  • szczepienia ochronne
  • INR
  • APTT
  • Wskaźnik PT

Przeciwskazania do korekty uszu

Korektę uszu wykonuje się u osób w dobrym, ogólnym stanie zdrowia, z wyłączeniem chorych na:

  • nowotwory
  • schorzenia autoimmunologiczne
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne
  • epilepsja
  • opryszczka
  • skazy naczyniowe
  • problemy z krzepliwością krwi

Do zabiegu nie kwalifikują się kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz panie w czasie miesiączki.

Przebieg zabiegu korekty uszu

Dokładną metodę operowania uszu opracowuje lekarz chirurg po dokładnym zapoznaniu się z przypadkiem. Istnieje wiele sposobów korekty uszu i chirurg plastyk musi  podejść do pacjenta w indywidualny sposób.

Najczęściej lekarz nacina przednią lub tylną część ucha i modeluje partie chrzęstne, by osiągnąć harmonijny wygląd. Następnie zszywa ranę i zakłada opatrunek.

Zalecenia pooperacyjne

Pacjent po korekcie uszu nie zostaje przeważnie w klinice na noc. Jest wypuszczany po zabiegu do domu ze ścisłymi zaleceniami. Nie wolno mu zdejmować opatrunku i opaski uciskowej. Nie powinien moczyć głowy czy farbować włosów, by uniknąć infekcji.

Zalecane jest spanie na plecach.

Szwy zdejmowane są po konsultacji z lekarzem, około 12 -14 dni od zabiegu.

© 2021 Klinika Grzesiak. Wszelkie prawa zastrzeżone.