Jak wyglądają zmarszczki marionetki?

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki marionetkowe upodabniają twarz ludzką do lalki teatralnej, której dolna szczęka jest odcięta, by imitować ruch i mowę. Bruzdy wzdłuż nosa idą w dół, przebiegają wzdłuż ust aż do linii żuchwy. Niejako odcinają dolną część i przede wszystkim nadają twarzy ponurego wyrazu. Kąciki ust bowiem opuszczają się sprawiając wrażenie smutku lub złości.

Zmarszczki marionetki – dlaczego powstają?

Tak jak w przypadku większości zmarszczek, powodem ich powstawania jest proces starzenia się skóry. Wraz z wiekiem następuje powolny, lecz stały ubytek masy tłuszczowej podtrzymujący skórę od środka, elastyny i kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość i nawodnienie. Skóra tracąc napięcie, osuwa się w dół zgodnie z prawem grawitacji.

Na stan naszej skóry oddziałuje cała gama czynników, na które sami mamy ogromny wpływ. Palenie papierosów, nadmierne opalanie, niewłaściwa pielęgnacja, stres, zła dieta – to najczęstsze przyczyny postępującego starzenia skóry.

Często jednak osoby, które bacznie zwracają uwagę na powyższe czynniki i nie popełniają błędów higienicznych czy zdrowotnych, są narażone na szybsze starzenie skóry ze względów genetycznych. Jeśli bowiem rodzice czy dziadkowie odznaczali się opadającymi kącikami ust w średnim i starszym wieku, to jest duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci i wnuki będą miały ten sam problem.

Jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek marionetki?

Poradniki dla pań pełne są rad jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek marionetki. Polecane są ćwiczenia fonetyczne, joga czy pilates twarzy, masaże, specjalne kremy czy specyfiki, lecz prawda jest niezbyt optymistyczna – bardzo trudno w naturalny sposób uchronić się przed zmarszczkami smutki, a jeszcze trudniej się ich pozbyć w warunkach domowych.

Na szczęście z pomocą idą rozwiązania medycyny estetycznej i plastycznej.

Kwas hialuronowy

Jednym ze skutecznych rozwiązań prowadzących do zmniejszenia zmarszczek marionetki są zastrzyki z kwasu hialuronowego.

Czym jest kwas hialuronowy?

To naturalnie występujący w organizmie człowieka składnik, którego zadaniem jest wiązaniem cząsteczek wody w skórze. Dużą ilość kwasu hialuronowego posiadają osoby młode i dzieci. Z czasem ilość kwasu w skórze zmniejsza się. Poprzez podanie pod skórę preparatów na bazie kwasu hialuronowego, można zmniejszyć zmarszczki, uzupełnić braki podskórne, wymodelować twarz.

Sugerujemy jednak, by do wykonania zastrzyku z kwasem hialuronowym wybrać lekarza o specjalizacji np. chirurg plastyczny, gdyż będziemy mieć gwarancję, że unikniemy powikłań związanych z nieznajomością anatomii ludzkiej.

Drugim ważnym wskaźnikiem sukcesu w stosowaniu kwasu hialuronowego jest jego cena. Prawdziwy, czysty i dobrej jakości preparat na bazie kwasu hialuronowego jest kosztowny. Bardzo często cena jednej ampułki 1 ml to wydatek od 500 do 1000 zł. Na rynku usług kosmetycznych i estetycznych zdarzają się reklamy preparatów za 200 zł, lecz należy podchodzić do tego z dużą dawką ostrożności. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Na jak długo wystarczają zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego?

Efekt zmniejszonych zmarszczek marionetkowych może utrzymywać się od roku do 1,5 roku, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Własny tłuszcz z pomocą w likwidowaniu zmarszczek marionetkowych

Jedną z najskuteczniejszych, a na pewno z najbardziej naturalnych metod wypełnienia zmarszczek marionetki są komórki własnego tłuszczu podane bezpośrednio pod skórę.

Jak to się odbywa?

Lekarz medycyny plastycznej pobiera od pacjenta tłuszcz z miejsc, gdzie zebrało się go najwięcej. Mogą to być doły podkolanowe, okolice brzucha, talii. Zabieg ten jest wykonywany w zależności od preferencji pacjenta: albo w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym. Następnie pobrany materiał jest poddawany obróbce. Tłuszcz jest oczyszczany, odwirowany, by uzyskać najcenniejsze składniki.

Przeszczepy tłuszczu w miejsca takie jak obszary dotknięte zmarszczkami marionetki, pod ustami, przy oczach, lwimi zmarszczkami jest dokonywany w tak zwanych nanotransferach.  Komórki tłuszczowe zostają przepuszczone przez specjalne urządzenie z sitami, które przekształcają tłuszcz w drogocenną emulsję. Następnie emulsja jest podawana za pomocą niezwykle cienkich igieł i kaniul w zmienione miejsca.

Własny tłuszcz jest substancją żywą, szybko łączy się z komórkami ciała dawcy i nie wywołuje powikłań, reakcji alergicznych i odrzucenia. Błyskawicznie podlega ukrwieniu i w skuteczny, trwały sposób odmładza skórę.

© 2021 Klinika Grzesiak. Wszelkie prawa zastrzeżone.